Üniversite Tercihi Yaparken Mutlaka Aklınızda Bulundurmanız Gereken Şeyler

Yeditepe Üniversitesi aracılığı ile
Üniversite sadece ders değil, hayatınızın geri kalanındaki insana dönüştüğünüz dönem demek. İşte okul seçerken buna katkı verecek tercih sebepleri.
Üniversite Tercihi Yaparken Mutlaka Aklınızda Bulundurmanız Gereken Şeyler


Kampüs Üniversitesi

Şahsen, kendi okulumun fakülteleri şehrin her tarafına dağılmış vaziyetteydi ve bu ister istemez o bildik üniversite hissiyatını asla tam olarak yaşayamamama sebep oldu. Tercih edeceğiniz okulun derli toplu, farklı fakültelerinin bir arada olduğu bir yer olmasına dikkat edin, farkı göreceksiniz. Ayrıca tercih etmeyi düşündüğünüz okulun kampüsünü önceden mutlaka ziyaret edin.

Uluslararası Bir Üniversite

Sanıyorum ki en önemli şeylerden biri bu. Artık sadece Türkiye vatandaşı değil, dünya vatandaşısınız da. Seçeceğiniz okulun Erasmus ve Exchange öğrenci değişim anlaşmaları ve hatta mümkünse çift diploma anlaşmaları olan bir yer olması her zaman artıdır.


Yabancı Dilde Eğitim

Dünya vatandaşı olmaktan bahsetmiştik, bu mevzu yabancı dil için de geçerli. Sadece yurt dışında çalışmak değil kastettiğim şey, İngilizce kitaplar okumak veya sizi dünyaya daha iyi entegre edecek The New Yorker veya Le Monde gibi yayınları takip etmek de dünya vatandaşı olmanın gereklerinden bence. Bunun için de farklı diller öğrenebileceğiniz bir okula gidin, net.


Kamu, Sanayi ve STK İşbirlikleri

Network her şeydir. ‘Kariyer Günleri’nde sertifika, konferans veya yüksek lisans gibi şeylerin öneminden bahsederler ama çevre edinmekten pek bahsetmezler. Oysa en kritik şeydir. Okul seçerken mimar-mühendis odaları, şirketler veya farklı STK'lerle sıkı fıkı olan bir yer seçmeniz lehinize olur.


Bilişim Olmazsa Olmaz

Yapay zeka ile adeta yeni bir devir başladı. Bunun farkında olan ve sahip olduğu bilişim sistemleri, günün standartlarını yakalayan bir yerde olmak iyidir. Bunlarla aranızı iyi tutmanıza olanak veren bir yerde olun, sonuçta mütevazı laptop’unuz size her zaman istediğiniz şeyi veremeyecek.


Öğrenci Merkezi

Öğrenci işlerinin size zar zor öğrenci belgesi veren, sıkıcı bir yer olduğu günler geride kaldı. Belki kulağa lüks gibi gelebilir ama öğrencisine diyet programı yazan, psikolojisiyle ilgilenen okullar harbiden de var. Araştırınız efendim.


Online eğitim alabilmeye de not düşmek istiyorum bitirmeden

Videodan ders mi öğrenilir demeyin, zamanında YouTube’dan MIT’nin fizik derslerini izleyerek finallere hazırlandığım ve faydasını da gördüğüm olmuştu. Farklı bir okul ve farklı öğretmen demek, farklı bir bakış açısı da demek. E bu da başarı ihtimalini artırıyor tabii.

Bunların hepsini ve daha fazlasını Yeditepe Üniversitesi'nde bulmak mümkün! Yolunuz Yeditepe'den geçtiği sürece bu kritik tercih döneminde daha fazlasına ihtiyacınız yok.