Uzaya Çıkıp Sağ Dönebilen İlk İnsan: Yuri Gagarin

Sovyetler Birliği pilotu ve kozmonotu Yuri Gagarin, uzaya çıkıp sağ şekilde dünyaya dönen tarihteki ilk insan.
Uzaya Çıkıp Sağ Dönebilen İlk İnsan: Yuri Gagarin

yuri gagarin, 1961 yılında vostok 1 kapsülü ile uzaya doğru gönderilen insandır. kapsül yerden 250 km’lik yükseklikteki bir yörüngede iki saat kaldıktan sonra dünyaya geri dönmeye başladı ve yeryüzüne birkaç kilometre kala paraşüt açarak yeryüzüne indi.

kendisine kozmonot denmesine çok kızan, bir güzel uzay adamıdır... kendini uzaya fırlattıran, yörüngeye giren ilk insan evladıdır.

yuri gagarin'in, uzaya çıkmasına neden olan şeyin bilgi ve becerileri dışında güleryüzlü ve cana yakın olmasının da etkili olduğu kayıtlara geçmiştir. kendisiyle birlikte son elemeye kalan diğer sovyet kozmonot german titov'un soğuk tavırları, yuri gagarin'i bir adım daha öne taşımasına neden olmuştur. 

uzaya çıkan gagarin, bir rivayete göre çıktıktan sonra "ben burada bir tanrı göremiyorum" demiştir. ama bunun kayıtlara geçmediği, çünkü halk tarafından spekülasyona neden olacağı düşünülmüştür. daha sonraki yıllarda yuri gagarin'in alkolik olduğu söylenir. 

27 mart 1968'de rutin bir uçuş denemesi yaparken eğitmeniyle birlikte bir kaza geçirip hayata veda etmişlerdir. yuri gagarin, sarhoş olduğu için kazanın gerçekleştiği söylenmiştir fakat hala tam olarak o sır perdesi kalkmamıştır.

bilinen, ölümünün 1968 yılında bir savaş uçağını test ederken gerçekleştiğiydi. hemen ardından yaklaşık 200'e yakın uzmanın kazayı ve uçağı incelemesine rağmen ortaya çıkan rapor gizlilik nedeniyle hiçbir zaman açıklanmadı. bu yüzden ölümün nedenine dair görünürde resmi bir belge, rapor olmadığı için ortaya iki tane komplo teorisi atılmış durumda: 

bunlardan ilkine göre rusya-abd çekişmesinde ruslar için bir gurur kaynağı, bir simge isim olan gagarin'in popülerliğinden korkan dönemin devlet başkanı breznev'in koltuğunu kaptırma korkusuyla kozmonotu öldürmüş olabileceği. dönemin tanıklarının gagarin'in politikaya girmeye niyetli olduğunu ve bunu çevresine söylediğini söylemeleri de bu savı destekliyor. 

diğeri ise rusya ile aya çıkma yarışına giren abd'nin, cia aracılığı ile kozmonotu öldürmesi yönünde. çünkü gagarin rusya adına aya gitmeye hazırlanırken ölmüş, 1 yıl sonra da abd aya amerikan bayrağını dikmişti.

1963'te Uzaya Çıkan İlk Kedi Olarak Catstronaut Ünvanını Alan Kedi: Felicette