Uzaylıların Varlığına Dair En Ciddi Olaylardan Biri: Betty ve Barney Hill Kaçırılma Vakası

1961'de vuku bulan ve uzaylı kültüne dair en ünlü hikayelerden biri haline gelen olay, gizemini korumaya devam ediyor.
Uzaylıların Varlığına Dair En Ciddi Olaylardan Biri: Betty ve Barney Hill Kaçırılma Vakası

betty ve barney hill vakası, 1961 eylül'ünde betty ve barney hill isimli amerikalı çiftin delsey ismindeki köpekleriyle birlikte tatillerinden dönerken new hampshire’de kırmızı ışıklar saçan bir cismi araçlarının önlerinde/arkalarında görmeleriyle başlayan ve daha sonra yapılacak tetkikler neticesinde kaçırdıklarını anladıkları tuhaflıklarla, şüphelerle dolu uzaylılar tarafından insan kaçırılma veya alıkonulma vakasıdır.

tarihte bilinen ilk çift kaçırılma olayı budur. vaka gazetelerde de yer bulmuş, fazlaca kamuoyu ilgisi oluşmuştur. (ilk ufo insan kaçırma vakası için; bkz. prof. george adamski, 1952)

çift yolları üzerindeki bu ışıkları gördüğünde, barney aracını durdurarak dürbünü ile cismi daha yakından görmek için araçtan iner. dürbünle cisme baktığında, bir uzay gemisi içinde yaklaşık 10-12 uzaylı formunda yaratıklar/figürler görür. cisimden "biip" diye bir ses duyar ve kaçmaya başlar. araca bindiğinde köpeklerinin arka koltuğun altında ürkmüş ve pusmuş bir halde olduğunu görür. ancak bu andan sonra geçen iki saatlik dilim tam bir gizemdir...

çift evlerine gider. eve takriben iki saat geç geldiklerinin farkındalardır. evde tuhaf ve anlamlandıramayan hareketler içinde bulunurlar. barney ayna karşısında cinsel organını sebepsizce incelemekte, betty manasızca kapıyı tutmaktadır. bilindiği kadarıyla çift uyuşturucu madde bağımlısı da değildir.

barney postacı, betty ise sosyal hizmetlerle ilgili bir kurumda memurdu. bunamak için çok gençtiler, ikisi de 40 yaşlarındaydı.

çift olayın etkisinden kurtulmak ve kendilerine gelebilmek içgüdüsü ile sürekli banyo yapmaktaydılar. kendilerine geldiklerinde, her ikisi de barney'in cisme dürbünle baktığı an duydukları tuhaf sesler sonrasında eve nasıl geldiklerini anımsayamaz. bilmedikleri bir zaman aralığı oluşmuş, bilinmeyen, paranormal şeyler yaşamışlardı. fiziksel olarak göze çarpan bir diğer şey de betty'nin elbisesinde pembe lekeler oluşmuş olmasıydı.

betty olayı abd ordusuna mensup, rütbeli bir arkadaşına iletti. konu araştırılmak üzere ilgili araştırma birimine havale edildi. betty o günden sonra her gece kabus görmeye başladı. barney'e kabuslarında gördüğü o küçük, gri, büyük ve siyah gözlü yaratıklardan bahsediyordu.

yıllarca süreklilik kazanan bu kabus süreci çifte acı vermeye başlar ve bu bastırılmış, silinmiş durumu tavsiye ile hipnoz altına alınarak açığa çıkarmaya karar verir ve psikiyatristen destek isterler. yapılan ilk hipnoz oturumlarının olayın gerçekleştiği günden yaklaşık 2-2.5 yıl sonrasına tekabül etmekte olduğunu belirtelim. (1963-1964)

çiftin kayıt altına alındığı oturumlarda betty, kendisine hamilelik testi olduğu söylenen göbeğine uzun bir iğne batırıldığından, ellerine, dişlerine tıbbi aparatlarla işlem yapıldığından, bunun kendisine acı verdiğinden, iletişim biçimlerinden ve küçük gri yaratıkların liderinin kendisine gösterdiği bir yıldız haritasından bahsetmiştir. bu arada betty ingilizce iletişim kurulduğundan, barney ise kendisi ile telepatik ilişki kurulduğundan bahsetmiştir.

olay gizli tutulmaya çalışılsa da, basına yansımış ve inanılmaz ilgi görmüştür. barney çizdiği ufo'yu, betty yıldız haritasını resmetmişler, kamuoyuyla paylaşmışlardır.

UFO: Unidentified Flying Object / Tanımlanamayan uçan nesne.

hikaye dönem kültürü düşünüldüğünde o kadar sıra dışıydı ki, etkisi büyük olmakla kalmadı, üzerine kitaplar yazıldı, filmler çekildi. ayrıca birçok psikolog, ufolojist vs. üzerinde araştırmalar yaptı.

Marjorie Fish'in Betty Hill'in sözde uzaylı yıldız haritasını yorumlaması: "Sol" (sağ üstte) Güneş'in Latince adıdır.

vakanın doğruluğunu savunan tezler

1. betty'nin göbeğine sokulan iğne ile yapılan test yıllar sonra keşfedilecek olan hamilelik testiydi.

2. betty'nin elbisesindeki pembe lekelerin tetkiki yapıldı; elbise parçasında "anormal biyolojik madde" bulunduğu tespit edildi.

3. betty'nin çizdiği yıldız haritası, birkaç yıl sonra keşfedilecek olan zeta reticuli yıldız sistemi ile birebir uyuşuyordu.

4. betty olaydan hemen sonra abd ordusundaki arkadaşını durumdan haberdar etmiş, olay; abd ordusu içerisinde bir yan teşkilat olan mavi kitap projesi'nde (project blue book) değerlendirilmiş, olay esnasında iki ayrı hava kuvvetleri tesisinde bir ufo varlığı tespit edilmişti.

5. betty'nin bu tür ileri düzey bilgileri dünya dışı varlıklardan başka edinebileceği bir teknoloji ve kaynak o dönem için yoktu.

vakanın hayal ürünü olduğunu ileri süren tezler

1. olay olduktan 2-3 yıl sonra ortaya çıkan elbiseden tetkik için parça alınmış, sonuçları onyıllar sonra çıkmıştır. onca yıl sonra nerede muhafaza edildiği belli olmayan bir elbiseden alınan parça ile raporlanan sonuçların güvenilirliği yoktur.

2. basına da bilgi veren kızkardeşinin, olaydan birkaç yıl önce gördüğü bir ufo'yu kendisine anlatmış olmasından betty çok etkilenmiş; bu olay betty'nin bilinçaltına yerleşmişti. ayrıca barney'le birbirlerine anlattıkları bu hikayeye o kadar inanmışlardı ki, tam bir "mitomani" söz konusuydu. iki yıl boyunca hikaye o kadar çok anlatıldı, üzerinden o kadar çok geçildi ki, kendileri de inandılar.

3. betty ve barney izlemediğini belirtse de; olaydan 12 gün önce ulusal kanalda yayınlanan the outler limits-the bellero filminde betimlediklerine çok yakın bir uzaylı zaten tasvir edilmiş, yayınlanmıştı. hikayeleri kesinlikle özgün olamazdı.

4. olay saatlerinde bölgede hava balonlarının uçtuğu bilgisi edinilmiştir.

5. olayın vuku bulduğu saat, yolun ıssızlığı göz önüne alındığında yorgunluk veya uykusuzlukla bir araya geldiğinde herhangi bir ışık huzmesinin farklı algılanmasına, yanılsamalara veya halüsinasyona sebep olabileceği de düşünülmelidir.

6. gökbilimci carl sagan yıldız haritası ile ilgili tezi yaptığı çalışmalarla çürütmüştür.

sonuç olarak

kendisinden sonraki kaçırılma olaylarında bugün bile referans noktası olduğu bilinen, bir dönemin popüler kaçırılma vakası, kimi çevrelere göre kurgusu, hikayesidir bu...