Van Gogh Neden Kulağını Kesti?

Gelmiş geçmiş en iyi ressamlardan biri olarak kabul edilen Van Gogh'un kulağının bir parçasını neden kestiği konusunda bir kesinlik yok ancak bu konuda bazı teoriler var.
Van Gogh Neden Kulağını Kesti?

ressam van gogh'un kulağını kesmesiyle ilgili en çok inanılan iki tezden birincisine göre, resim ve fahişeler üzerine tartışırlarken gauguin arles'teki evi terk etmekten bahsedince (iki ressam aynı evi paylaşıyorlar) zaten ruh sağlığı sallantıda olan van gogh iyice histerik hale geliyor ve tartışma alevlenince gauguin eskrim kılıcını savurup istemeden ressamın kulağının bir kısmını kesiyor ama polislere ifade verirken doğruyu söylemiyorlar, van gogh'un kazayla kendini yaraladığını anlatıyorlar (van gogh'un kardeşi theo'ya yazdığı mektuplarda buna işaret eden cümleleri varmış). olayın ardından gauguin, ikisinin yaşadığı arles'teki sarı ev'den ayrıldı ve vincent'la iletişim halinde kalmasına rağmen bir daha geri dönmedi.

diğer teze göre de, ressam zaten bir çok psikolojik sorunun yanında alkolizm ile de uğraşıyordu ve gauguin ile olan bir tartışmanın sonrasında kendi kulağını kesti (hatta üçüncü tezde de bu tartışma sonrası gauguin'e saldırmak için bir ustura aldığı ve gauguin'nin evden kaçtığı sonrasında da sinir kriziyle kendi kulağını kestiği anlatılır)

ve sonra da bir gazeteye sardığı kesik parçayı kasabanın genelevinde çalışan rachel adında bir fahişeye verdi. bu olayın ardından sanatçı hastaneye kaldırıldı ve sonunda uzun süreli tedavi için akıl hastanesine yatmaya karar verdi.

polis raporları, ifadeler ve sonrasında anlatılanlar birbiriyle çeliştiğinden kimse tam olarak gerçeği bilmiyor.