Veda Zamanı Geldi: Microsoft, Muhteşem Grafik Programı Paint'in Fişini Çekiyor

Microsoft, 1985'ten günümüze her Windows sürümünde yer alan Paint programına önümüzdeki aylarda güncelleme getireceği programlar listesinde yer vermedi ve bir anlamda Paint'i mezara gömmüş oldu.
Veda Zamanı Geldi: Microsoft, Muhteşem Grafik Programı Paint'in Fişini Çekiyor

türkçe kaynak

ingilizce kaynak

pokemon'un, nokia'nın, çocuklar duymasın'ın, nintendo'nun geri dönüşüne sahne olan 2017'ye bir sen mi fazla geldin? yine bize hüsran yine bize paintbrush...

kaybolan eşinizin 10 yıl sonraki yaşlandırılmış halinin yapılamayacağı anlamına gelmektedir. şimdi bir yaşlandırma tekniği gurusu olan yalçın çakır abimiz düşünsün.

sınav sorusu hazırlarken kullanıyordum. internetten bulduğum hazır şekiller her zaman soru için ihtiyaç duyduğum görsel ihtiyacına cevap vermiyordu yahut çözünürlüğü iyi olmuyordu. oturup paint terk bilgimle kendim çiziyordum. derste de akıllı tahtada bazı durumlarda paintle şekil çiziyordum. çocuklar basit çizgi ve dairelerle o şekilleri nasıl çizdiğime hayret ediyor bense biraz eğleniyordum. derdim birdi, iki oldu. yapma buna bana windows.


bu değişiklik sonrasında alacağımız ekran görüntülerini nereye yapıştıracağız merak ediyorum.

windows 10'un yeni sürümünü kurmayız olur biter.
onlar da painti yeniden eklemek zorunda kalırlar bu kadar basit aslında.

windows 7 süperdi zaten ne skime kurduysak windows 10'u. bilgisayar iguanadan daha yavaş şu anda.

microsoft'un kendi fişini çekmesidir. paint microsoft'un sorunsuz çalışan tek ürünüydü lan.


ekran görüntüsünü yapıştırıp kaydetmekten başka hiçbir işlevi olmayan programı tamamen ortadan kaldırma amacı güden eylem.

şimdi mac'lerde olduğu gibi sisteme entegre bir ekran görüntüsü alma aracı eklerlerse çok daha kolay olacaktır herşey. bunca sene bunu yapmamaları hata zaten, ekran görüntüsü almak resmen işkence oluyordu pc'lerde özellikle de mac'de bu özelliği en az bir kere kullanmış insanlar için.

şimdi bundan sonra doğacak çocuklar "paint terk" dediğimizde yüzümüze bakacak öyle mi? bir devir kapanıyor resmen.

ayrıca basit yazılım geliştirmeleri için yazdığım analiz dokümanlarında misal ekrana yeni bir label (etiket) ve textbox (yazı kutusu) ekleneceğinde kullanıyordum ben paint'i ya. yazık oldu.

Microsoft, Paint yerine daha farklı bir program olan Paint 3D ile yoluna devam edecek.

paint 3d; el altında bulunması gereken, çok beğendiğim bir program. saatlerce toolboxlarla uğraşmadan, saatlerce eğitim almadan kullanılabilecek "for idiots" düzeyinde bir şeye benziyor. çok profesyonel olmayan amaçlarla, okullarda, ofislerde, sunumlarda hatta çocukların oyunlarında bile kullanılabilir.

şöyle bi' şey