Virginia Woolf'u Genel Özellikleriyle, Tatmin Edici Şekilde Tanıma Rehberi

1882-1941 yılları arasında yaşayan İngiliz yazarı daha önce duymuş ancak derinine pek inememişseniz faydalı olacak bir içerik, buyrun.
Virginia Woolf'u Genel Özellikleriyle, Tatmin Edici Şekilde Tanıma Rehberi
Woolf / Roger Fry, 1917

virginia woolf modernist romanlarıyla tanınır, ancak aynı zamanda hevesli bir sanat eleştirmeni ve bloomsbury grubunun önde gelen bir üyesiydi.

yazılarında bilinç akışı anlatım tekniğinin kullanılmasına öncülük etmiş ve çığır açan feminist eserler yaratmıştır. virginia woolf'un 20. yüzyılın başlarında sanat dünyasıyla olan ilişkisi şu şekilde anlatılmış...

virginia woolf kimdir?

asıl adı adeline virginia stephen; 1882- 1941 güney kensington, londra doğumlu ingiliz yazardır. kardeşleri vanessa, thoby ve adrian ile birlikte varlıklı bir evde büyüdü. evdeki tüm çocuklar eğitimlerini sürdürmeleri için teşvik edilirdi. oldukça şanslı olmasına rağmen virginia, hayatının erken dönemlerinde annesinin ölümü de dahil olmak üzere birçok travma yaşadı. öncelikle bir yazar olarak mrs dalloway (1925), to the lighthouse (1927) ve orlando (1928) gibi ikonik modernist romanların yanı sıra a room of one's own (1929) gibi denemeler de yazdı.

woolf, yazılarında kullandığı benzersiz anlatı araçlarıyla modernizm üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. romanları genellikle bilinç akışı tarzında yazılmış ve seleflerinin ve çağdaşlarının kitaplarında olmayan bir şekilde iç monolog içermiştir. yetenekli bir romancı olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir sanat eleştirmeni ve deneme yazarıydı. sanat eleştirisi üzerine denemeleri, ilişkileri ve bloomsbury grubuna katılımı sayesinde woolf'un sanat dünyası üzerinde hatırı sayılır bir etkisi oldu.

virginia ve vanessa

virginia woolf'un sanat dünyası üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için ablası vanessa bell ile olan ilişkisine bakmak gerekir. vanessa bell post-empresyonist bir ressam ve bloomsbury grubunun önde gelen bir üyesiydi ve virginia ile çok yakındılar. virginia ve vanessa hayatlarında annelerinin, erkek kardeşlerinin ve babalarının ölümleri de dahil olmak üzere pek çok trajedi yaşadılar ve bu travmalar onları birbirlerine daha da yakınlaştırdı.

aralarındaki sıcak ilişkinin bir kanıtı olarak vanessa, virginia'yı birçok kez post-empresyonist bir tarzda resmetmiştir. 1912 tarihli virginia woolf'un portresi adlı eserde virginia'nın kişiliği ve kız kardeşinin yanındaki rahat hali hakkında fikir edinilebilir. ikili, virginia'nın 1941'deki intiharına kadar yakın kaldı ve vanessa'nın, virginia resimleri bloomsbury kataloğundaki önemli parçalardır.


virginia ve leonard woolf

virginia 1912 yılında leonard woolf ile evlendi ve ortaklıkları hem kişisel yaşamlarında hem de sanatsal gelişmelerinde bir güç oldu. leonard ingiliz bir yazar, yayıncı, siyaset kuramcısı, bloomsbury grubunun üyesi ve devlet memuruydu. virginia hayatında pek çok akıl sağlığı sorunu yaşadığı için leonard'ın güvenilir doğasına ve desteğine sık sık güveniyordu. leonard ve virginia 1917'de "the hogarth press" adında bir yayıncılık şirketi kurarak kendi çalışmalarını ve çevrelerindeki kişilerin çalışmalarını yayınlamaya başladılar. virginia bu yayıncılık şirketi aracılığıyla ikonik modernist romanlarının ve denemelerinin çoğunu bastı.

virginia ve leonard woolf'un evliliğinin bir özelliği de ilişkilerinin doğasının açık ve serbest olmasıdır. bloomsbury grubundaki arkadaşları seks ve ilişkiler söz konusu olduğunda açık fikirliydi ve bu da virginia'nın evliliğinin yanı sıra "vita sackville west" ile bir ilişki sürdürmesine izin verdi. bir diplomat ve yazarla evli olan vita bir şairdi ve virginia ile birbirlerinden ayrı oldukları zamanlarda birbirlerine aşk ve tutku dolu mektuplar yazıyorlardı. leonard, virginia'nın diğer insanlarla ilişkilerini destekledi ve ilişkilerinde açık olmasına izin verdi.

bloomsbury grubu

virginia'nın kız kardeşi ve kocasıyla olan yakın ilişkileri bloomsbury grubuna olan derin bağlılığıyla beslendi. grup, yirminci yüzyılın başlarında ingiltere'de öne çıkan sanatçı, yazar ve entelektüellerden oluşan bir kolektifti.

vanessa ve leonard'ın yanı sıra virginia, diğer üyeler duncan grant, roger fry ve ekonomist john maynard keynes ile de yakındı. grubun bir üyesi olarak virginia, siyaset, sanat ve felsefe hakkında düzenli olarak karmaşık tartışmaların yapıldığı özgür bir sosyal ortamda yer aldı. grup sık sık vanessa bell'in sanatçılar ve entelektüeller için önemli bir buluşma noktası haline gelen charleston'daki çiftlik evinde toplanırdı.

vanessa bell'in 1943 tarihli "the memoir club" adlı tablosu bloomsbury grubunun sosyal dinamikleri ve virginia woolf'un kolektif üzerindeki etkisi hakkında büyüleyici bir fikir vermektedir.

the memoir club


virginia'nın 1941'deki intiharından iki yıl sonra yapılan bu resim, bloomsbury grubunun duncan grant, leonard woolf, vanessa bell ve clive bell gibi kilit üyelerini tasvir etmektedir. grup rahat ve gayriresmidir ve bu resimlerdeki figürlerin beden dilini gözlemleyerek sosyal ortamları hakkında bir fikir edinilebilir.

arkalarındaki duvarda üç portre yer almaktadır: duncan grant tarafından virginia woolf, duncan grant tarafından lytton strachey ve vanessa bell tarafından roger fry. virginia vefat etmiş olmasına rağmen, portresinin yerleştirilmesinden, grup üzerinde önemli etkisi olan saygıdeğer bir figür olduğu anlaşılmaktadır.

virginia woolf'un sanat eleştirisi

edebi üretiminin en bilinen yönü romanları olsa da, virginia woolf'un sanat üzerine yazdığı denemeler sanat felsefesi açısından önemlidir. woolf'un 1920-1936 yılları arasında yazdığı sanat eleştirisi denemeleri "oh, to be a painter!" adlı kitapta bir araya getirilmiştir ve bir sanatçının eseri ve izleyicisiyle ilişkisi üzerine derin düşünceler içerir. denemelerinde duncan grant, vanessa bell ve roger fry gibi akranlarının post-empresyonist ve fauvist çalışmalarını tartışmıştır. woolf'un feminizm üzerine yazdığı denemelerle birlikte, yazarın sanat eleştirisi üzerine yazdığı denemeler onu yenilikçi bir düşünür ve karmaşık bir sanatsal bakış açısına sahip bir figür haline getirmiştir.

vanessa'nın kitap kapakları

bloomsbury grubu üyelerinin çoğu birlikte çalıştı ve virginia woolf ile vanessa bell de istisna değildi. virginia'nın "hogarth press" aracılığıyla yayınladığı kitapların her biri için vanessa, soyut şekiller, cesur renkler ve net tipografi kullanarak modernist tarzda kitap kapağı tasarladı. vanessa'nın 1925 tarihli bayan dalloway romanı için yaptığı tasarım, lacivert ve sarıyı alt kısımda çiçek desenleriyle birleştiriyordu.

virginia'nın yayınlarının orijinal kitap kapakları bugün çok aranıyor olsa da, vanessa'nın tasarımları o zamanlar o kadar popüler değildi. birçok kişi kapakları beğenmese de, virginia vanessa'ya sadık kaldı ve 1941'deki ölümüne kadar kitap kapaklarını ona tasarlatmaya devam etti. 1929 tarihli deneme koleksiyonu a room of one's own'un kapağı, woolf'un çalışmalarını o dönemdeki diğer kitaplardan ayıran bu tasarımların keskin modernist tarzını göstermektedir. sevilen yazıları için seçtiği sanat eserleri, woolf'un eserlerinin arkasındaki düşüncesi ve sanatsal üretimini dünyaya sunma şekli hakkında çok şey söylüyor.


virginia woolf'un eserlerinde resim sanatının keşfi

virginia woolf, sanat eleştirisi üzerine yazdığı denemelerin yanı sıra, kurgusal eserlerinde de resim ve sanatsal süreç hakkında çok şey yazmıştır. örneğin 1927 tarihli deniz fenerine adlı romanında lily briscoe adlı bir ressam karakter vardır ve bu karakter yıllardır aynı tabloyu tamamlamak için uğraşmaktadır. roman boyunca resim, lily'nin yarattığı renk ve şekil karmaşasını anlamlandırmak için özenle çalışırken, lily'nin yaratıcı ve kişisel gelişiminin bir sembolü haline gelir.

woolf bu modernist, soyut tabloyu düz yazılarında ayrıntılı bir şekilde betimlemiş, ancak yıllar içinde pek çok kişi bu betimlemeleri farklı şekillerde yorumlamıştır. sanatçı ve ressam kate proudman 2016 yılında lily briscoe'nun tablosu başlıklı bir çalışma yaptı. proudman bu eseri yaratırken deniz feneri'nde lily'nin resmiyle ilgili yer alan pek çok betimlemeyi okudu ve betimlemelere sadık bir eser yaratmak için elinden geleni yaptı. lily briscoe'nun resmi (2016) geometrik şekiller, bir deniz feneri ve metin boyunca birçok kez bahsedilen üçgen mor bir şekil içeriyor.

lily briscoe'nun tablosu


kaynak