Viski Tadımcılarına Bile İlham Veren Mühendislik Harikası: İnce Belli Bardak

Çayın en çok yakıştığı bardak olan ince belli bardak, İrlandalı viski tadımcılarına da ilham olmuş.
Viski Tadımcılarına Bile İlham Veren Mühendislik Harikası: İnce Belli Bardak

ince belli bardak, güzel bir mühendislik örneği. 

küresel alt kısım çayın soğumasını minimuma indirirken, üst geniş kısım ise çay içimini kolaylaştırmaktadır. ayrıca, soğuk kış günlerinde ince belli olması avuca sığmasında olduğu gibi, üst bölgeyi de hızlı ısı değişimine imkan vermesinden dolayı elde tutmayı da kolaylaştırmaktır. üstelik hızlıca içip ağzın yanmasını da bir miktar engellemektedir. içine çay kaşığı girdiğinde de harika ses vermektedir.


gelelim işin başka bir boyutuna. viskileriyle ünlü irlandalı bir grup viski tadımcı, -çay bardağıyla rakı içenlere afra tafra yapan içimizdeki irlandalılara inat- en iyi viski bardağı icat etmek için çeşitli viski bardaklarını denemişler ve en iyi sonucun türk usulü çay bardağıyla olduğunu tespit etmişler. ve eşsiz viski bardağı için uzun uğraşlar sonucunda türk çay bardağı tipini kullanarak şu görseldeki bardağı meydana getirmişler:


türk tipi çay bardağının, uçuculuğu yüksek olan etanolu hapsederek burunlarına sıfır alkol kokusu geldiğini ve viski aromasının daha güzel gelmesiyle içiminin en güzel hale geldiğini belirtmişler.


kaynak youtube videosu