Viskiden Hoşlanmayanların Bile Sevdiği Lynchburg Lemonade Kokteyli Nasıl Yapılır?

Lynchburg Lemonade nasıl yapılır? Lynchburg Lemonade tarifi? Bu soruların cevabını veren kısa bir tarifi paslayalım şöyle...
Viskiden Hoşlanmayanların Bile Sevdiği Lynchburg Lemonade Kokteyli Nasıl Yapılır?
iStock

Malzemeler

4cl bourbon whiskey, tercihen jack daniel's.
2cl portakal likörü. cointreau ya da onun yoğunluğunda bir tripel sec olmalı.
2cl sweet&sour mix.
1cl limon suyu. tercihe göre koyulmayabilir de. ama lemonade kıvamına gelmesi için 1 cl limon suyu daha iyi yapıyor. orijinal reçetesinde 1 dilim limon sıkılmalı diye yazmaktadır.

Yapılış

bunları shake'a koyduktan sonra buzla birlikte çalkalıyoruz. buzları ile birlikte kendi bardağına boşaltıp kalan kısmını sprite ya da 7up ile tamamlıyoruz. sade gazoz yerine limon aromalı gazoz bizim için daha iyi. sprite koyacağınız alan en fazla 1 oz yani 3 cl kadar olmalı aksi takdirde buz ile tamamlayıp sonrasında 3 cl sprite koyun. süslemesi için benim naçizane tavsiyem, yuvarlak dilim tam bardağın ağzına yan oturup sıkışacak şekilde limon koyup pipeti üzerine takmak.

Sweet&sour mix nedir peki?

yumurta akıyla yapılanı daha makbul olan sostur. ülkemizdeki bazı barmenler kokteyllere ölçüsü kadar sweet and sour mix yerine sadece limon suyu katarlar. bir mekandan mekana kokteyllerin tadının değişiklik göstermesinin temel sebeplerinden biri de budur.

eğer gerçek tarife gelecek olursak:

25 cl kadar limon suyu (çekirdeksiz ve tortusuz taze sıkılmış)
25 cl portakal suyu (aynı limon suyu gibi çekirdeksiz ve tortusuz olanı makbûldür)
4 bar kaşığı toz şeker
1 yumurta akı
3-4 damla lime şurubu (lime şurubu yerine lime limon kullanırsınız aynı tadı alamayabilirsiniz).

mümkün olduğunca bar dolabında veyahut buz kovalarında, serin yerde muhafaza ediniz. dolapta muhafaza edilince bozulmaz fakat tazesi daha makuldür.