Vitesi Beşe Takan Baby Driver Filminden Gözden Kaçmış Olması Muhtemel Şık Detaylar

Scott Pilgrim Dünyaya Karşı ve Zombilerin Şafağı gibi filmleriyle tanıdığımız yönetmen Edgar Wright'ın bu yıl vizyona giren son filmi Baby Driver, hız ve müzik tutkusunun buluştuğu bir film olmasının yanı sıra ince işçilik ürünü pek çok da detay barındırıyordu.


baby'nin debora'ya kurduğu ilk cümle olan "you are so beautiful" filmin başında kanalları zaplarken denk geldiği the little rascals filmindeki şarkının sözleri


aynı şekilde filmin geri kalanında da kanalları zaplarken denk geldiği replikleri kullanıp duruyor

"they grow up so freaking fast" - it's complicated, "how's that working out for you?" - fight club

"you and i are a team. nothing is more important than our friendship" - monsters inc. (bu sonuncusunu doc yakalıyor zaten).


filmin başında baby'nin zapladığı görüntüler arasında yine edgar wright'ın yönetmiş olduğu blue song şarkısının klibini görüyoruz

burdaki asıl ilginç olan şeyse klibin içeriği. klipte banka soygunu sırasında arabada müzik dinleyip soyguncuların çıkmasını bekleyen güneş gözlüklü bir şöför görüyoruz. edgar abi taa 10 küsür sene önce yönettiği filmden esinlenip sonra bu filmi çekiyor.


darling yemek yerlerken buddy ile ilgili "benim buddy'mi kızgınken görmek istemezsin, çünkü o kırmızı görmeye başlarsa sen sadece siyah görebilirsin" diye bi cümle kuruyor

filmin sonunda buddy'nin baby'i öldürmeye çalıştığı sahnelerde yüzünü hep kıpkırmızı ışık altında görüyoruz. 


soygun planı yaparlarken baby "polis arabasını itmemiz gerekirse ağır bi arabamız da olsun" diyor

filmin sonunda o arabayla buddy'nin kullandığı polis arabasını otoparktan aşağı itiyo. toplantı sırasında oynadığı oyuncak arabayı masadan düşürmesi de bu sahneye gönderme.


postanedeki abla "gökkuşağını görmek için yağmura katlanmalısın" şarkı sözünden bahsediyor

soygun sırasında baby bu ablayı gördüğünde yağmur yağıyo, baby hapishaneden çıkarken ise gökyüzünde gökkuşağını görüyoruz.


baby'nin kahve alırken arka planda çalan şarkı olan harlem shuffle'ın sözleri duvarda graffiti olarak, sokak tabelalarında falan hep yazıyor şarkı aktıkça


asansördeyken buddy, baby'ye "doc bi daha aradığında açma" diyor

doc bi daha aradığında baby debora'yla olduğu için gerçekten de telefonu açmıyor.


yine asansörde "benden bi daha haber alamazsanız öldüm demektir" diyen adamdan bi daha haber alamıyoruz


baby'nin kıyafetlerinin renkleri karakterin yaşadığı ahlak çatışmasını temsil ediyor

filmin başında daha açık renklerde kıyafetler giyerken, suç dünyasının içine çekildikçe kıyafetlerinin rengi de karanlıklaşıyor.


kaynak

güzel filmdi güzel. detayları fark ettikçe de güzelleşiyo. izleyin. ha bi de "film klişe dolu" diye eleştiren arkadaşlar, klişe gibi gözüken şeylerin 99%u edgar abinin dalga geçmek için yaptığı şeyler. onu gözden kaçırmayın.