Voldemort'un En Büyük Hatası Ne Olabilir?

Karanlık Lord, her ne kadar belli dönemler fırtına gibi esse de nihayetinde Ölüm'ü yenemedi ve büyük planlarını yürürlüğe koyamadan ebediyete intikal etti. Neyi yanlış yapmıştı?
Voldemort'un En Büyük Hatası Ne Olabilir?

voldi'nin en büyük hatası ateşten bitme her kibirli iblis gibi egosuna yenik düşmesi, hepsini istiyorum hepsini şımarıklığına kapılmasıdır

halbuki akıllı insanlar alabilecekleri kadarını alırlar, taşıyamayacakları yükün altına girmezler. arifler ise hiçbir şey almayıp hepsini asıl sahibine naklederler.

aptal, kibirli ve cahiller kendilerine ait olmayan gücü kendilerinden bildikleri için hep daha fazlasına göz dikerler. sonunda kader onların bu boş hırslarını ıskartaya çıkarır. başlarda onlara yol vermesinin sebebi ise onlara karşı koyacak gücün ortaya çıkmasını ve savaşa hazır hâle gelmesini sağlamaktır. böylece âlem kendi dengesini korur. bu dengenin asli hâli iyiliğin ve kötülüğün karanlığın ve aydınlığın belirli bir vasatta diyalektiğini sürdürmesini temin etmek içindir. iyilik de bu yüzden hep vasattır, aşırılığı ve kibri sevmez.

yüzüklerin efendisi'nde sauron'un hâkim olduğu bir dünyayı düşünemeyiz mesela. b*k gibi, her şeyin yok edildiği, kapkaranlık bir hayat neye yarar? sadece sauron'un egosu tatmin olsun diye mi amk?

en büyük hatası çocukluk travmalarını en önemli gücü ve daha doğrusu onu güçlendiren şey sanmaktı

muggle nefretinin kaynağı babası, çünkü annesini yarı yolda bırakmış ve zaten hiç sevmemiş. ölüm korkusunun sebebi annesiz büyümek, çünkü kadın ölüp gitmiş ve çocuğuna bakamamış. sevmeyi sevilmeyi bilmemiş bir yetim, aşka zaten inanmamış çünkü varlığının sebebi basit bir aşk iksiri. incinmiş olmak yüzünden incitmiş, çocukluğunda bile. canının yandığını hissettikçe, korunmasız olduğunu düşündüğü anlarda can yakmış, zalimce. kendine olmadığı ama olmak istediği insanlarla, daha az acı çekmesinin yolunun onlar gibi olmak zannettiği için, bir çevre kurmuş. safkan takıntısını bununla pekiştirmiş ve çok güçlü bir büyücü olmak için sınırları zorlamış.

harry potter serisini okumayan ama izleyen biri için lord voldemort çok basit, küçük hedefleri olan ve yalnızca safkanlıkla kafayı bozmuş bir kötü karakter. oysaki aslında annesine acıyan, babasının bir muggle olduğu için annesinden faydalandığını düşünen bir melez o da. bütün intikamı kendi hayatına dair, kendi acısının birlikte yaşanabileceğini savunan tüm büyücü ve sevmediği mugglelardan intikamını almaya dair. davasına inandığı sürece yanında bir melez de yer alabilir, kitaptaki deyimle bir mudblood (bulanık) da. çünkü voldemort onu ve annesini terk eden bir muggle'dan üstün olduklarını hissetmeye ihtiyaç duyuyor yalnızca, kavgası aslında onu değersizleştiren adamla. ve bu yüzden temelsiz gibi görünen, ki bence mesela grindelwald'un bildiğimiz hikâyesi sebebiyle nispeten daha zayıf bir üstünlük iddiası var voldemort'un. velhasıl voldemort'un çok hüzünlü bir hikâyesi olduğunu düşünürüm eskiden beri, söylediği her şeyde hırçın ve aksini görmemiş bir çocuk konuşur, saygı duyulamaz belki ama üzer. keşke eski fanfic yazarları voldemort'un mutlu bir çocukluk geçirdiği hikâyelere de el atsalardı, ilginç şeyler çıkabilirdi oradan. iyidir harry potter, sadece okumayanlar aksini iddia edebilir.

bence buradaki en büyük sorun kehanet

şimdi voldemort kehaneti dinlediği (bir şekilde bilgi geldiği) için "ben yaşarken o, o yaşarken ben hayatta kalamayız bu sebeple benim o beni öldürmeden önce onu öldürmem gerekiyor diye düşünüyor ve kehanetin bahsettiği şekilde temmuz ayında doğan harry potter' ı öldürmeye yelteniyor ama annesinin koruma büyüsü sayesinde başaramıyor kaldı ki yaptığı büyü (avada kedavra) normalde karşı konulamaz bir büyü.

peki kendisinin 6 tane hortkuluku varken ölse ne fark eder. harry sonuçta bir fani yani en fazla 150 yıl yaşar. peki seni öldürse bile hortkulukların olduğu bilinmediğine göre gerekirse bekleyebilirdin. yani bu çocuk seni 40 yaşında öldürmeye kalsa sen sonra 1 tane daha hortkuluk harcayıp geri gelsen bir kez daha öldürse sonra yine gelebilirdin ki o arada harry de ölmüş olurdu.

yani en büyük hatası aslında kehaneti dinleyip harry ile uğraşmasıydı. bıraksaydı ne harry meşhur olacaktı, ne de kendisi gücünü kaybedip, yıllarca asalak gibi yıllarca yaşamayacaktı.

hepsinin ötesinde kimse hotkuluklarını bilemeyip belki de yüzlerce yıl tüm sihirbazlara hükmedecekti.

Son söz

kendisine hortkulukları anlatan profesör horace slughorn'u öldürmeyerek geride kanıt bırakmış olmasıdır.

öldürmek yerine "sırrımız olsun" diyor... zamanında öldürseydi, dumbledore hortkulukları asla öğrenemez ve yok edemezdi.