Volkswagen, Passat'ın Sedan Modelini Üretmeyi Neden Durduruyor?

Volkswagen, Passat sedan üretiminin 2022 sonu itibarıyla son bulacağını, şirketin SUV üretimine yoğunlaşacağı açıkladı. Türkiye'de sevilen bir model olan Passat üretimi neden son bulacak?
Volkswagen, Passat'ın Sedan Modelini Üretmeyi Neden Durduruyor?

avrupa'da orta sınıf sedan otomobil kullanımı çok azdır. aile için ya station wagon'lar satılır, ya da suv tarzı araçlar kullanılır. küçük veya çocuksuz aileler için hatcback'ler, paralı abiler içinse üst sınıf alman arabaları vardır. bir de bunların üstüne son birkaç yıldır elektrikli araçlar gelir ki, orta sınıf artık hızlı bir şekilde bu araçlara yöneliyor. 


dolayısıyla, türkiye'de statü sembolü olan vw passat, skoda superb gibi araçları avrupa'da yollarda pek göremezsiniz. alıcı kitlesi sıfıra yakındır. bu araçların hitap edecek kitlesi yoktur. türkiye gibi otomobil algısının gelişmediği ülkelerde popüler olsa bile türkiye, otomobil pazarı küçük bir avrupa ülkesinden hallicedir. burada ki tercihler büyük resmi değiştirmeye yetmez.


passat sedanların üretiminin durdurulması kararı, volkswagen için geç kalınmış bir karar. muadili olan modeller de seat, skoda gibi markalar altında üretimi durduracaktır.

argümanımı desteklemek adına az önce hollanda'nın sahibinden.com'u olan marktplaats'a baktım. orada satılık olan 1150 adet passat'ın 880 tanesi station wagon ve kalanı sedandı. kabaca hollanda'daki passat'ların 3/4'ü station wagon diyebiliriz.