Walt Disney'i Meşhur Eden Mickey Mouse'un Ortaya Çıkış Hikayesi

The Walt Disney Company'nin kurucusu Walt Disney'i ünlü eden Mickey Mouse karakterinin hikayesi.
Walt Disney'i Meşhur Eden Mickey Mouse'un Ortaya Çıkış Hikayesi

1923'te walt disney ve kardeşi roy, hollywood'da küçük bir animasyon stüdyosu kurdu. disney, bir distribütör aracılığıyla universal pictures ile bir anlaşma yaparak bir dizi komik hayvan karikatürü hazırladı. karikatürlerden biri olan şanslı tavşan oswald, bir gecede sansasyon yarattı. oswald'ın başarısı disney'i zam istemeye teşvik etti, ancak bunun yerine distribütör, oswald'ın kendisine ait olduğunu iddia etti. böylece disney işsiz kaldı. hayal kırıklığına uğramış ama yılmamış disney, animatör arkadaşı ub ıwerks ile birlikte yeni bir çizgi film karakteri yazdılar: mickey mouse.

Walt Disney

disney ve ıwerks'in yeni karakterleri için nasıl "mickey" adını seçtiklerine dair birçok hikaye var. bir hikayeye göre, adamlar başlangıçta mortimer ismini seçmişler, fakat disney'in karısı onu ismi mickey olarak değiştirmeye ikna etmiş. mickey mouse ilk kez siyah beyaz kısa film steamboat willie'yle sahneye çıktı. steamboat willie'nin galası, animasyon tarihinde sadece karakter açısından değil, sesin tanıtımı açısından da bir dönüm noktası oldu. film sadece yedi dakika sürdü ve konusu basitti.çizgi filmin en büyük yeniliği senkronize sesti. film müziği ilk kez ekrandaki eylemlere karşılık geldi ve karakterlerin seslere ve müziğe uygun hareket etmesi sağlandı. animasyonun büyük bir kısmı muhtemelen tüm karakterleri seslendiren disney'in yakın denetimi altında ıwerks tarafından yapıldı. steamboat willie, new york city'deki galasından sonra mickey dünya çapında tanınmaya başladı. yıllar geçtikçe mickey mouse fiziksel görünümünde ve kişiliğinde birçok dönüşüm geçirdi. ilk yıllarında, haylaz ve yaramaz mickey, uzun sivri burnu, siyah gözleri, ince bacaklı ufacık vücudu ve uzun kuyruğuyla daha çok fareye benziyordu. 


ebeveynler, mickey'nin çizgi filmlerdeki tuhaflıkları karşısında duydukları üzüntüyü dile getirerek mickey'nin çocuklar için bir rol model olmadığından şikayetçi oldular. disney animatörü fred moore, mickey'nin fiziksel imajını ve karakterini geliştirmek için devreye girdi. değişim kademeli fakat önemliydi; mickey'nin gözleri büyütüldü ve onu daha anlamlı ve gerçekçi kılmak için gözbebekleri eklendi . kulakları daha yuvarlak ve belirgin hale geldi, burnu kısaldı ve fiziği kısa, tıknaz bir yapıya büründü.

kaynak