Westinghouse Nedir? Westinghouse Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bir motor ustasından, westinghouse denen otomobil aksamının ne olduğunu ve fren sistemiyle ne alakası olduğunu açıklayan bir yazı.
Westinghouse Nedir? Westinghouse Arızası Nasıl Anlaşılır?

westinghouse, fren merkezi değildir

fren merkezi şu parçadır:

westinghouse, yani servo fren ise şu parçadır

arkasına fren merkezi takılı halde girebilirsiniz:

bu parçanın adı başlıkta yazıldığı gibi söylense de, sanayide servo fren denir. parça tam fren pedalının arkasından başlayıp, motor kaputu içinde yine tam fren pedalının hizasında biter. önünde fren merkezi, üstünde fren hidroliği deposu vardır.

görevi ise, siz frene ayağınızın ucuyla bile zorlanmadan basmanızı sağlar. bu parça olmasaydı, motor stop haldeyken nasıl pedal sertleşiyor ise, her daim o şekilde olurdu.

westinghouse gücünü motordan alır. bu parça üzerine motordan bir hortum gelir ve sürekli emiş yaparak hareket etmesini kolaylaştırır. motor stop ettiği zaman gücünü kaybeder ve çalışmaz.

westinghouse arızası aniden oluşmaz, öncesinden mutlaka bir takım belirtiler verir

bu belirtileri anlamazsınız eğer, bir anda yolda bırakır. yolda bırakır dediğim fren tutmaz. iki çeşit arıza belirtisi vardır; fren pedalı ya çok sertleşme yapar ya da dibe kadar iner. her iki şekilde de fren tutmaz. pedal sertleşti ise motor kaputunu açıp, bu parçadan çıkıp motora giren hortumu kontrol etmenizde fayda olabilir. çatlama ya da yırtılma oluşmuş olabilir. tam tersi pedal aşağıya iniyor ise yapılabilecek tek şey parçanın değişimi olmalıdır. çünkü içindeki körük yırtılmıştır. tamir edilmesi mümkündür fakat eski verimi almanız büyük şanstır ve bir süre sonra yine arıza yapması mümkündür.

ender arızalarından biri ise, fren hidroliğini içine çekmesidir ki gerçekten ilaçlama yapan belediye araçları gibi egzozdan beyaz duman çıkmaya başlar. buna genelde fren merkezi sebep olur fakat westinghouse arıza yapmadıysa bile değişmesi gerekebilir. bu arızada kesinlikle yolda kalırsınız.

önceden verdiği arıza belirtileri şunlardır

1. pedala bastığınız zaman özellikle trafik ışıklarında dururken, pedal yavaş yavaş aşağı doğru ezilir.

2. pedala basınca hava sesi gelir ve çekince kesilir.

3. freni bırakınca hava sesi gelir ve basınca kesilir.

4. frene basınca motorun stop etmesi

5. frene basınca rölanti yükselmesi

6. pedal sertleşmeye başladı

bu arızalardan birkaçı fren hidroliği eksilmesi ve westinghouse hortumunun çatlaması sonucunda da oluşabilir.