WhatsApp Web Uygulaması QR Kodu Nasıl Bu Kadar Hızlı Okuyabiliyor?

WhatsApp Web'in telefonu internet tarayıcısına tutar tutmaz açılması mutlaka dikkatinizi çekmiştir.
WhatsApp Web Uygulaması QR Kodu Nasıl Bu Kadar Hızlı Okuyabiliyor?

whatsapp web'e girdiğiniz zaman bir qr kod oluşturuluyor ve key'i server'a gönderiliyor. 

siz o qr kodu okutunca oluşan key de server'a gönderiliyor. server da mobilden gelen key ile daha önceden whatsapp web'den gelen key'leri eşleştiriyor ve whatsapp web'in aktif olmasını sağlıyor. yani hız olarak pratikte herhangi birine mesaj göndermenizden sadece birazcık yavaş olması gayet mantıklı.

qr kod okuyucularına qr kodu düzgün tutmanıza gerek yok. zaten taradıktan sonra köşelerindeki karelerden yönü otomatik olarak anlaşılır ve bir key'e (anahtar) dönüştürülür. onun için tarama kısmı telefonun veyahut monitörün yönünden bağımsızdır.

Telefonlar bu hızda nasıl bir rol oynuyor peki?

uzun senelerdir mobil uygulama geliştiren ve birçok projesinde qr kod entegrasyonu yapmış birisi olarak diyeceğim; o dediğiniz whatsapp web’in qr kod okuma hızı değil, modern telefonların qr kod okuma hızıdır. modern telefonlarda artık çok güçlü görüntü işleyiciler var ve bu tarz işler için donanım seviyesinde destek veriyorlar. (bkz: gpu)

bir de akıllı bir geliştirici iseniz qr kodun okutulacağı alanı tüm ekran yerine küçük bir kutuya indirgersiniz ki bu sayede sistemin işlem yapacağı alanı küçültüp okuma süresini mantıksız gözükebilecek sürelere indirgersiniz (o okutma kutusu o ekranda yüzden var).

kaynak 1

kaynak 2

Dokunmatik Ekran Teknolojisinin Çalışma Prensibi Nedir?