Whiplash Filmi Hakkında Az Bilinenler

3 dalda Oscar kazanan 2014 yapımı Whiplash filmi hakkında az bilinen yapım notları.
Whiplash Filmi Hakkında Az Bilinenler

- çekimler toplamda 19 gün sürmüştür.

- filmdeki baterilerde görünen zillerin hepsi 'bosphorus' markadır. yalnızca son sahnedeki bateriye monte ziller 'istanbul agop' markadır. gerek dünyaca ünlü 'bosphorus' zilleri, gerekse 'istanbul agop' zilleri ülkemizin gururu olan markalardır.


- filmin yönetmeni ve senaristi olan damien chazelle, filmi çekebilmek için yeteri maddi desteği başta bulamaz. bunun üzerine (right of way films ve blumhouse yapımcılık'ın da yardımlarıyla) orjinal senaryosunun 15 sayfasından uyarlayarak bir kısa film çekmiştir. bu kısa filmde 'andrew' rolünde johnny simmons, 'fletcher' rolünde de j.k. simmons vardır. bu 18 dakikalık kısa film, 2013 sundance film festivaline katılmış ve 'kurgu' dalında en iyi kısa film için verilen jüri özel ödülüne layık görülmüştür. bu başarı, yapımcıların dikkatini çekmiş ve nihayet 'bold films' şirketi, filmin uzun metrajlı versiyonuna $ 3.3 milyonluk (usd) destek sağlamıştır.


- uzun metrajlı filmin ekibinde 'johnny simmons'ın yerine başrolü mike teller kapmış, j.k. simmons ise 'fletcher' karakteri olarak kalmıştır.

- ünlü tokat sahnesi defalarca çekilmiştir. 'simmons' her çekimde 'teller'a vuruyormuş gibi yapmakta ama aslında vurmamaktadır. sonunda iki oyuncu bu şekilde istenenenin elde edilemeyeceği konusunda anlaşırlar ve son çekimde 'simmons', 'teller'a gerçekten tokat atar. filmin montajında, bu gerçek tokatın atıldığı sahne kullanılmıştır.


- filmin çekimlerinin üçüncü haftasında yönetmen damien chazelle ciddi bir trafik kazası geçirir ve beyin sarsıntısı şüphesiyle bir gün boyunca hastanede gözetim altında kalır.

- filmde 'andrew'un rakibi olan 'carl tanner' karakterini canlandıran 'nate lang', aktörlüğünün yanısıra new york (manhattan) menşeili bir müzik grubu olan howlin' souls'un üyesidir. gerçek bir davulcuya filmde rol vermek yönetmen 'chazelle'in fikriydi ve elbette gerekçesi vardı: başrol oyuncusu 'miles teller' 15 yaşında başladığı bateriyi kendi kendine öğrenmiş ama tarzı hep rock'n roll olmuştu. oysa ki film olduğu gibi caz soundu üzerine kuruluydu .. rock bateristleri, bagetleri eşgüdümlü olarak aynı hizada kullanırken caz davulcuları bagetleri daha farklı, sanki japonların yemek çubuklarını kavradıklarına benzer şekilde ve sol elleri daha açılı kullanmakta oldukları için teller'ın baget kavrama tekniğinin değişmesi gerekiyordu ve nate lang bu konuda ona yardımcı olmuştur. elbette tüm bu tarz değişikliği için yapılan agresif çalışmalar, başrol oyuncusu teller'ın parmaklarının deli gibi su toplamasına yol açmıştır.


- yönetmen chazelle'in kendisi de caz davulcusudur (en azından hayatının belli bir döneminde).

- filmde 'andrew' karakterinin gözükmediği sahne yoktur.

- 'andrew' karakterinin hemen hemen tüm bateri performansı tamamıyla karakteri canlandıran miles teller'a aittir.


- j.k.simmons, 'fletcher' rolüyle, 47 farklı ödül kazanmıştır.

- 'nicole' karakterini canlandıran 'melissa benoist'in gerek jenerikte, gerekse filmle ilgili tüm resmi platformlarda adı, oyuncu kadrosunun dördüncü sırasında gösterilmesine ve tüm otoritelerce rolü için çok büyük övgü olmasına karşın filmin tümünde toplamda on dakikadan bile az gözükmektedir.


- miles teller filmde 18 yaşında bir genci canlandırmaktadır ve bir sonraki filmi olan 2013 yılı yapımı 'the spectacular now' (şu an muhteşem) filminde 19 yaşında biri rolündedir. gerçek hayatta ise ilk filmde 25, takibeden filmde 26 yaşındadır.

- teller'ın onu yere serdiği sahnede j.k.simmons'ın iki kaburga kemiği kırılmıştır.

not: yukarıdaki içerik, film hakkında detay veren gerek sinema ile alakalı, gerekse genel akışa yönelik muhtelif sitelerdeki bilgilerin, karşılıklı teyit edilmesini takiben tamamıyla tarafımca türkçeye çevrilmesinden oluşmaktadır (imdb - wikipedia- tvtropes - amateurfreviews - nypost) ..

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?