Will Smith Chris Rock'ı Tokatlarken Ciddi miydi Yoksa Şaka mı Yaptı?

Dün geceki 94. Oscar Ödülleri'nde ilginç bir olay yaşandı: Will Smith, sunucu Chris Rock'ı sahneye çıkarak tokatladı. Olayın gerçek mi kurgu mu olduğu tartışıladursun, elimizdeki kanıtlar oldukça açık görünüyor.
Will Smith Chris Rock'ı Tokatlarken Ciddi miydi Yoksa Şaka mı Yaptı?

Olay ne?

sunucu chris rock, smith'in eşi jadea'ya, "saçını ne güzel tıraş etmişsin, g. i. jane 2'de görmek isterim" diye espri yapıyor ve will smith de gülüyor ama eşinin suratı düşüyor. onun suratı düşünce will'inki de düşmüş sayılıyor ve sahneye çıkıp tokadı basıyor.

Neden alınmış olabilirler?

will smith'in eşinin saç dökülmesine sebep olan alocepia adında bir hastalığı varmış. bilmeniz gereken ikinci şey ise, gi jane diye bi film var. filmde bir kadın orduya saçlarını kazıtarak giriyor. chris rock da gi jane 2, can't wait to see (gi jane 2'yi sabırsızlıkla bekliyorum) you diyerek şaka yapıyor. kadın üzülüyor ve bu şaka karşısında will smith, önce basıyor tokadı sonra yerine geçiyor. "şaka yaptım yauw şaka ehe" diyen chris'e; keep my wife's name out of your fucking mouth (karımın adını o s*kik ağzına alma) diyerek tepki gösteriyor. 

G.I. Jane

Bir de ağır çekimde izleyelim

slow motion tokat anı. sahte değil. denzel ile bradley cooper reklam arasında kollarına girip adamı teskin etmişler.

'Kurgu' diyen bir yorum

chris rock gi jane şakası yaptıktan sonra will smith gülüyor, kadın gülüyor. kameranın onları çektiğini fark ettikten sonra kadın güldüm ama bozuldum pozlarına giriyor. kadraj sahneye dönüyor will smith'in geldiğini görüyoruz, tokat geliyor will smith sırıtmakla sırıtmamak arası bir pozla yerine dönüyor. yerine döndüğünde az önce sırıtan adam çoook sinirli bir şekilde karımla böyle konuşamazsın pozları kesiyor. gerçekse de sahteyse de çok çiğ duran bir mevzu. ben oyumu kurgudan yana kullanıyorum.

Olayın gerçek olduğunu düşündürten şeyler

1. yayında will smith'in sesini kestiler. kurgu olsa yayıncı neden sesi kessin?

2. chris rock sonraki bit'e geçtikten sonra will smith'in kalktığını görüp duraklıyor.

3. vuruş sesi ve chris rock'un ilk tepkisi çok gerçekçi.

4. tokattan sonra chris rock ciddi şekilde bocalıyor. eğer kurgu değilse en iyi oyuncu ödülünü rock'a vermeliler.

5. chris rock cidden ödülü anons ederken bile bocaladı. give out an award for documentary diyeceğine give out a documentary deyip sonra düzeltti falan.

Birkaç detay

will smith espriye başta gülse de (alttan almaya çalışıyor) karısının yüzünün aldığı şekilden sonra gerçekten de tokadı basıyor.

karısının yüzüne dikkat:


bu da reklam arasında will smith'in sakinleştirilmeye çalışıldığı anlar:


will smith'in ödül konuşması: