Wimbledon'da Güvercinleri Korkutmakla Görevli Olan Şahin: Rufus

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda kortlara zaman zaman güvercinler inebiliyor. Bu gibi durumlar için orada karın tokluğuna çalışan bir şahin var: Rufus.
Wimbledon'da Güvercinleri Korkutmakla Görevli Olan Şahin: Rufus

wimbledon maçlarında çimlere inen güvercinlerin oyunu engellemesi, sıkça tekrarlanan bir manzaradır. insana alışık olan güvercinleri el kol hareketi yaparak kovalamanın pek kolay olmadığını da herkes bilir. işte burada devreye, karın tokluğuna çalışan rufus giriyor.


rufus, kuş denetim sistemleri (avian control system) adlı bir şirketin çalışanı... görevi, güvercinleri merkez kort ve çevresinden uzak tutmak. çünkü her gün binlerce kişinin bıraktığı yiyecek artıkları, güvercinler için cazip olmakla birlikte, maçların aksaması riski yaratıyor.


northampton merkezli şirketin sahibi wayne davis ilk yırtıcı kuşunu sekiz yaşındayken almış. yakındaki bir değirmenin sahipleri, kuşları sayesinde çevredeki güvercinlerin azaldığını söyleyince, hobisini işe dönüştürmeye karar vermiş.


davis'in eşi televizyonda turnuvayı izlerken oyunları aksatan güvercinlerin kendileri için bir fırsat olabileceğini düşünmüş ve wimbledon organizatörleri ile temasa geçip güvercinleri uzak tutmak için kuşları kullanmayı önermiş. davis ve şahinleri, bu nedenle wimbledon'ın ayrılmaz parçalarından biri haline gelmiş.


42 dönümlük arazide yıl boyunca devriye gezen rufus, şampiyonaların gerçekleştiği iki hafta boyunca önemli görev üstleniyor. rufus sayesinde oyunlar duraksamadan devam ediyor. daha da önemlisi oyuncuların dikkati dağılmıyor.


en önemlisi de rufus yetkisini kötüye kullanmıyor. davis "rufus güvercinleri öldürmüyor, ancak varlığı onları korkutmaya yetiyor." diyor.


bir reklam filminde de oynayan rufus, tıpkı bir film yıldızı gibi hayranlarından yoğun ilgi görüyor. hayranları rufus’la fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor. rufus’un twitter takipçilerinin sayısı da bir hayli fazla.

kaynak