Wind of Change Şarkısı, Komünizmi Yıkmak İçin Scorpions'a Bizzat CIA Tarafından mı Verildi?

Alman grubun, Berlin Duvarı yıkılırken meşhur olan parçasının yeri ve zamanı gerçekten bir tesadüf olabilir mi?
Wind of Change Şarkısı, Komünizmi Yıkmak İçin Scorpions'a Bizzat CIA Tarafından mı Verildi?

siz bu şarkıyı dinlemeye başladığınızda artık bir komplo teorisinin parçası oldunuz

Wind of Change

neden diye soracak olursanız, hemen şöyle izah etmeye çalışalım. bildiğiniz üzere psikolojik harbin giremeyeceği yer yok, aynı hayal gücü gibi. neyse yıl 1990, ben ve arkadaşlarım mahallede oturup yoğurtlu ekmeklerimizi tırtıklarken; kim daha bilye oynuyor dedikodusu yapıyorduk.

fakat dünyada bir şeyler olmaya başlamıştı

berlin duvarı yeni yıkılmış ve sovyetler birliği çöküşün eşiğine gelmişti. hatta batı almanya'dan bir heavy metal grubu olan scorpions, wind of change adlı güçlü bir şarkı yayınlamıştı. malum şarkı, avrupa'yı kasıp kavururken, barışçıl devrimin müziği ve şimdiye kadarki en büyük rock single'larından biri haline geldi. biraz daha abartırsak bazı hayranlara göre bu şarkı soğuk savaş'ı sona bile erdirmişti.

new yorker yazarı, araştırmacı gazeteci patrick radden keefe bir postcast'te ortaya bir bomba saldı. bu bombaya göre; yaklaşık 10 yıl önce michael adını verdiği kaynağı, keefe'ye eski bir casusun ona inanılmaz bir şey söylediğini anlattı. malumunuz eski casus, soğuk savaş'ın son günlerinde cıa'in komünizme karşı olacak şekilde ve toplumları harekete geçirmesi amacıyla alman rock grubu scorpions'a wind of change şarkısını verdiğiydi.

ilk bakışta bu fikir kulağa çılgınca geliyor değil mi, hatta has*ktir oradan diyorsunuz. ben de öyle söyledim. yani anlayacağınız sizin tarafınızdayım. ancak keefe'ye göre bu durum makul görünüyor ve şu sözleri söylüyor:

"cia'nın amerikan etkisini yaymak için popüler kültürü kullanma konusunda uzun bir geçmişi vardı. hatta cia, kanadalı bir diplomatın yardımıyla, bir grup amerikalının iran'dan kaçırılmasına yardımcı olmak için bir film prodüksiyonunun tamamını sahte olarak hazırlamıştı. ayrıca adı michael olan kaynağının sağlam olduğunu..."

bunları belirtiyor. evet, siz de bu örneği hemen anladınız değil mi, bu olayı argo filminde görmüştük. neyse gruba göre şarkıyı 12 ve 13 ağustos 1989 tarihinde yapılan moskova müzik barış festivalinde sırasında yaklaşık 300.000 taraftarın önünde performans sergiledikten sonra ilham geldiğini ve bunun üzerine malum şarkıyı yaptıklarını söyledi.


son söz olarak şarkı çok güzel ama bununla ilgili karar size kalmış yine de...

kaynak: 1 / 2