Xanax Nedir, İnsanı Nasıl Yatıştırır?

En çok kullanılan antidepresanlardan biri olan Xanax'a dair bilinmesi gerekenler. Xanax nedir? Vücuda nasıl etki eder? Alkolle kullanılır mı?
Xanax Nedir, İnsanı Nasıl Yatıştırır?


xanax nedir?

xanax; benzodiazepine ilaç grubuna ait, alprazolam etken maddeli ve kısa süre etki gösteren bir ilaç.

öncelikle bu afacanın asıl mahareti, merkezi sinir sistemindeki reseptörlere tutunarak bunların işlevine müdehale etmek. lise bilgilerine kısaca bir geri dönelim. merkezi sinir sistemi; kalp atışı, nefes alıp verme, kan basıncı gibi hayati fonksiyonları bizim irademiz dışında idare eden genel müdür. haliyle panik atak ya da anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar da bu müdürün kontrolünde gelişen durumlar.

xanax insanı nasıl yatıştırır?

kısa cevap: xanax alınca merkezi sinir sisteminin bazı fonksiyonları baskılanıyor ve yavaşlıyor.

uzun cevap: bir stres ya da anksiyete durumu ortaya çıktığında beynin salgıladığı gaba kısaltmalı bir kimyasal mevcut. bu gaba, ilgili reseptöre bağlanarak iyon yoğunluğunu değiştiriyor ve merkezi sinir sistemini yatıştırmak gibi bir sonuç elde ediliyor. benzodiazepine grubuna ait bir ilaç alındığında ise, bunlar da ilgili gaba(x) reseptörlerine bağlanıp, post-sinaptik hücrenin 3 boyutlu yapısını değiştirerek, gaba’nın daha kolay bağlanmasını ve hücrenin daha uzun süre eksi yüklü klor iyonuna maruz kalmasına sebebiyet veriyorlar. artan klor iyonu da daha fazla impulse (kısa süreli elektrik akımı) göndererek, uyarıcı impulseları bir anlamda bloke ediyor. haliyle vücut derin bir “oh” çekiyor.

xanax, yeşil reçete ile satılan ve bağımlılık yapan bir ilaçtır. yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

xanax ile alkol alınır mı?

ikisi de temelde benzer reaksiyonlara sebep oldukları için vücuda aşırı bir yüklenme olacaktır ve pek hayra alamet değildir. xanax'ın alkol ile beraber kullanılmaması şiddetle önerilir.