Yahudilerin Hiçbir Şey Yapmadığı Şabat Günü Kurallarını Gevşeten Hayali Bölge: Erüv

Fiziki güç gerektiren herhangi bir işi yasaklayan şabat günü, erüv sayesinde gevşetilebiliyor. Buyrun detaylara.
Yahudilerin Hiçbir Şey Yapmadığı Şabat Günü Kurallarını Gevşeten Hayali Bölge: Erüv

şabat günü yahudi toplumu hiçbir şey yapmamak zorundadır. bu gün kutsal olarak dinlenme günü denebilir.

günümüz şartlarında ise bu kuralların tümüne uymak neredeyse imkansızdır. yani yataktan kalkmadan yatarsanız ancak tam olarak bu günü güzel geçirmiş sayılabilirsiniz. örneğin bir şeye basmak, bir şey taşımak yasaktır. kumandanın tuşuna basamayacağınız için tv izleyemez, kitabı taşıyamayacağınız için kitap okuyamazsınız.

fakat özellikle ortodoks yahudiler bu işin bir çaresini bulmuştur.

erüv, bir yerin etrafının çevrili olması ve bu çevrili yerin içinde bu şabat kurallarından bazılarına müsaade edilmesi demek. yani kabaca telle çevirdikleri bir mahalle, bir site, bir apartman içerisinde şabat kurallarının bazılarına uymadan yaşayabiliyorlar. bu kurallar taşıma ile ilgili genelde. mesela yaşlılar baston taşımak zorunda yürümek için ama şabatta yürüyemiyorlar bu yüzden. erüv devrede olunca telefon, baston, ekmek ne istersen taşı.

"ee o zaman çevir kardeşim kutuplardan 2 metre bir tel, bütün dünyayı erüv yap." her dinde olduğu gibi o da kabul edilmiyor. suistimal edilmesi anlamına geliyor. yani sonuç olarak erüv, şabat kurallarından biraz yırtmak için yapılan bir çeşit antikural kuralı.