Yakın Dünya Tarihinin Tek Karelik Özeti: 1789 Kutsal Roma İmparatorluğu Haritası

Alman Krallığı temelli bir devletçikler bütünü olan ve 962-1806 yılları arasında tam 844 yıl boyunca Orta Avrupa'da hüküm süren Kutsal Roma İmparatorluğu'nun son dönem haritası, Avrupa'da esasında pek çok şeyin başlangıcı...

yakın dünya tarihinin kalbini tek bir resme sığdır deseler, o resim bu olurdu


bu resim, daha doğrusu harita, neden önemli biliyor musunuz?

bu haritada, kutsal roma germen imparatorluğundaki en önemli hanedanları görüyorsunuz. önemlerine gelecek olursak...

1) kırmızı ile gösterilen (bkz: house wettin), ingiliz, portekiz, bulgaristan, polonya ve belçika kralları çıkardı. house wettin'in alt branşı sayılan house of saxe-coburg and gotha, halen ingiliz tahtında oturmaktadır ama 1900'lerin başında adlarını windsor olarak değiştirmiştir.


2)
sarı renk ile gösterilen (bkz: house hanover), alman kökenli olmasına rağmen 5 ingiliz kralı (george i, george ii, george iii, george iv, william iv) ve 1 de ingiliz kraliçesi (queen victoria) çıkarmıştır.


3)
koyu yeşil ile gösterilen bavyeralı (bkz: house of wittelsbach), kutsal roma germen, hollanda, isveç, danimarka, norveç, macaristan, bohemya ve yunanistan kralları çıkarmıştır.


4)
mavi renk ile gösterilen (bkz: house of hohenzollern), prusya ve birleşik alman imparatorluğunun imparatorlarını çıkarmıştır. 1918 de birinci dünya savaşının bitimiyle alman monarşisi kağıt üzerinde sona ermiştir.


5)
son olarak turuncu ile gösterilen (bkz: house of habsburg). avusturya kökenli olan bu hanedan, stratejik evliliklerle o kadar çok dallanıp budaklanmış ki avusturya'dan macaristan'a, kutsal roma germen imparatorluğu'ndan hirvatistan'a, ispanya ve ispanyol kolonilerinden italyan şehir devletlerine kadar, hatta atlantik okyanusunun öte tarafından bir tane meksika imparatoru çıkaracak kadar etki alanlarını genişletmiştir. muhtemelen bugün "ben soyluyum" diyip damarlarında az da olsa habsburg kanı akmayan biri çok azdır.


belki de tüm bunların en büyük ironisi, 1. dünya savaşı, haritada sarı-kırmızı olan haneler ile mavi-turuncu olan haneler arasında yaşanmıştır :)

yani alman kanlı britanik hanedan, alman kanlı hohenzollern ve avusturya habsburglarını yenip, bu iki devlette monarşiyi bitirmiştir. resmen alman iç savaşı :)