Yakın Gelecekte Gürcistan İçin Büyük Sorun Teşkil Edebilecek Bir Olay: Rus Göçü

Savaştan kaçan Rus vatandaşlarının oluşturduğu göç, Gürcistan'ı yok edecek mi? Bu soruya kişisel yorumlarla desteklenen bir yazıyla cevap arayalım.
Yakın Gelecekte Gürcistan İçin Büyük Sorun Teşkil Edebilecek Bir Olay: Rus Göçü

gürcistan... şubat’ta başlayan rus akınının eylül’de arşa çıktığı, zaten kırılgan iç sosyal ve ekonomik dengesinin bozulmaya başladığı, yakında siyasi dengenin de bozulacağını görmek için kahin olmaya gerek olmayan ülke.

rusya kimsenin komşu olmak istemeyeceği bir ülke

bunun birinci sebebi imparatorluk hülyasından vazgeçmemesi. rus'un taktiği çok basit ve çok sıradan: bir yere rus doldur, onlar huzuru bozsun, sonra huzuru bozanları "korumak için" oraya gir. kazaklar boşuna korkmuyor, gürcistan'da bu görüldü ve baltık ülkeleri de aynı şekilde tehdit ediliyor.

ruslar eski fransızlar gibi, herkesin rusça bilmesi gerektiğini filan düşünüyorlar ama bu kadar değil. gittikleri yerde biz türkler gibi ortama karışmak yerine kendilerini olduğu gibi götürüyorlar. hadi yerele saygı yok, anladık. insana da saygı yok. gece üçte bağıra bağıra parti yapıp "yatıyoruz ananızı avradınızı s*keyim" dedirtiyor, sonra zaten sarhoş kafayla hır gür çıkarıyorlar. en komik ve önemli olansa şu: rus halkının "muhalifi" de nihayetinde rus. kaçtıkları rejimi arıyor ve bekliyorlar arkasında.

bu bilgilerle gürcistan'a döneyim

ülkede hatırı sayılır bir rus popülasyonu oluştu dedim. sokakta önceden bire beş rusça duyuluyorduysa şimdi bire bir oldu oran. paralılar avrupa'ya gitti, az paralılar türkiye'ye filan geldi, hepten boktan olanlar gürcistan veya ermenistan gibi yerlerde. nüfusu dört milyon kadar olan gürcistan'da bir milyon rus vardır şimdi - eksiği var da fazlası yok bu tahminin. ve gelen öyle geçici olarak filan gelmiyor ülkeye. arabasına atlıyor, alıyor itini, eşini, çocuğunu filan ve öyle geliyor.

bunun direkt sonucunun ne olduğu belli. ülkeyi boka sokacak olansa ikinci sonuç:

bir ülkede mobilizasyon, yani seferberlik ilan edilmişse görevden kaçan vatana ihanetten yargılanır. bunlar toplanır ve yargılanır, yasaya göre hapisle veya idamla cezalandırılır. rusya ise şimdi "kaçanlara" dokunmuyor. gürcistan sınırında bildiğin kilometrelik araç ve insan kuyruğu var. yani putin sözde mobilizasyon dedi ama özde böyle bir şey yok.

şu bilgiyi ekleyelim: zaten durumu olan şubat ve sonrasında ülkeyi peyderpey terk etti. şimdi "kaçanlar" putinci kesim. öncekiler de çok farklı değil ya, şimdikilerin tümü öyle. ve bunlar dazır dazır iki artı bir ülkeye gidiyor: gürcistan, türkiye ve kazakistan.

bunun sonucu ne olacak?

bana göre putin 2008'de bitiremediği işi bitirmeye bakıyor. gürcistan'a savaştan kaçan, savaşmak istemeyen değil gelecekte "korunması gereken" ruslar geliyor. bunlar bizim afganlar gibi: aralarında kadın yok şimdi. çocuk yok. eli silah tutacak genç erkekler bunlar.

2008 Güney Osetya Savaşı: Ağustos 2008 tarihinde Güney Osetya - Rusya - Gürcistan ve son olarak Abhazya'nın katılımı ile gerçekleşen, gerilim ve çatışmalarla başlayan savaştır.

daha da güzeli: hadi iki aylık paraları var diyelim. sonra? ceplerindeki para bitecek. gürcistan göt kadar yer, kendi halkını doyuramıyor daha. özellikle şehirlerde kiralar bok gibi arttı ve oteller doluyor. peki, otele para veremeyince ne olacak? yemek yemesi lazım bunların. bir senede %20'den fazla artan nüfusa yemek mi dayanır?

ülkede ruslar aleyhine konuşmalar çoktan başladı. sokakta tartışmalar dolu. "savaştan kaçan mazlumlar" ülkeyi rusya'ya şikayet etmeye başladılar bile.

yarın bu göçmenlerin parası bitince ne olacak?

klasik. suç artacak, failler de belli. sonra ruslara karşı hareketler olacak. bu "kaçan" mazlumları korumak için de putin artık hükumet mi değiştirir askeriyle girip yoksa direkt ilhak mı eder, o da kendi seçimi.

bu arada, bu putin'le alakalı bir şey değil. rusya bu işi devlet siyaseti olarak görüyor. yani putin gitse de rusya'nın davranışı değişmeyecek.

gürcistan, ukrayna sonrası (tekrar) birinci mesele olacak. osetya referandumu için "az durun, şu işi bitirelim sizle sonra ilgileneceğiz" dedi adamlar. o da bahanesi olur artık. osetler referandum yapar, gürcistan tanımaz (de facto durum bu zaten), sonra tiflis'te ruslara eziyet ediliyor olur ve bu sefer tiflis'in kapısında durmak yerine içine girip bir ayastefanos anıtı da buraya dikerler.

ukrayna nüfusu 40 milyon civarı, oradaki "başarısızlık" biraz da nüfus yüzünden. gürcistan ise 1.5 milyonu tiflis'te, kalanı köylere filan dağılmış 4 milyon nüfusa belki sahip. kimse bilmiyor, devlet bile bilmiyor nüfusu. anlayın. yani bunların direnme şansı da yok. ancak ellerine atom bombası verecekler, gürcüler de onu atacak da ülkeyi koruyacak. en baba silahları da versen eti budu belli yani, bir bok olamaz. zaten osetya üstünden doğudan, abhazya üstünden de batıdan girecek ruslar. bitecek gidecek.

bir ülkenin yok oluşunu izliyoruz gibime geliyor. göreceğiz.

ekleme: milyon deyip abarttım resmen diye düşündüm de tiflis, kutaisi ve batum'da adım başı rus var. yine de yarısı demek daha doğru şu anda sınırda olanlarla beraber.