Yaklaşık 3500 Üyesiyle Dünya Üzerindeki En Büyük Motosiklet Kulübü: Hells Angels

59 ülkede yaklaşık 3500 üyesi bulunan Hells Angels motosiklet kulübü hakkında az bilinenler.
Yaklaşık 3500 Üyesiyle Dünya Üzerindeki En Büyük Motosiklet Kulübü: Hells Angels

yaklaşık 3500 üyesi ve dünya çapında yüzlerce tüzüğü ile dünyanın en büyük motosiklet kulübüdür hells angels. ancak böylesine tartışmalı bir üne sahip bir kuruluş için gerçekleri, söylentilerden ayırmak zor olabilir denilmektedir.

bu nedenle hells angels motosiklet kulübü (hamc) hakkında az bilinen birkaç gerçek listelenmiş.

ilk günler

hell angels, 17 mart 1948 tarihinde fontana, kaliforniya'da kurulmuştur. başlangıç genellikle motosiklet tutkunu otto friedli'ye atfedilse de bu, friedli'nin kendisi tarafından reddedilmiştir. adını, 1930 yapımı howard hughes filminden alan cehennem melekleri lakaplı bir filoda uçmuş eski bir gazi olan arvid olsen'den aldığı söylenir.


üyeliğin dört aşaması

hells angels'a üye olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken üç şey vardır. bunlar; doğru kişilik, bir harley davidson ve yüzünüzün diğer üyeler tarafından tanınmasını sağlamak için kulüple bağlantı kurmaktır. gördükleriniz hoşunuza giderse başlangıçta bir 'hang-around' olabilirsiniz, ki bu oldukça açıklayıcıdır. eğer hala istekliyseniz önce 'ortak', sonra da 'aday' olma yolunda ilerlersiniz.

artık grup tarafından tanınıyor ve daha fazla etkinliğe katılıyor olacaksınız, ancak hamc'ın gerçekten bir parçası olduğunuzu ancak 'tam üye' olduğunuzda anlayacaksınız. başlangıçtan bitişe kadar olan süreç, polis ya da doktor olmak için gerekenden çok daha uzun yıllar alacaktır.

kulüp sloganları

birçok açıdan hells angels'ın sloganları örgütün prensipleri hakkında yazılanlardan daha çok şey söylemektedir. resmi sloganları olan 'sonsuza kadar melekler; sonsuza kadar melekler' keskin ve nettir, ancak 'ikisi ölüyse üçü sır tutabilir' çok daha sessiz bir tınıya sahiptir.


cehennem melekleri kimleri kapsıyor?

sonny berger 2000 yılında şöyle demişti: "eğer bir motosiklet sürücüsüyseniz ve beyazsanız, hells angels'a katılmak istersiniz. siyahsanız [east bay] dragons'a katılmak istersiniz. hoşunuza gitse de gitmese de bu böyledir. bizim siyahlarımız yok, onların da beyazları yok."

bu durum abd'deki charter kuruluşlarının büyük çoğunluğu için geçerli olsa da (son yıllarda hispanikler ve amerikan yerlileri daha fazla kabul görmeye başladı), bazı avrupa charter kuruluşları biraz daha çeşitliliğe sahip. genel olarak hells angels büyük ölçüde beyaz erkeklerden oluşan bir örgüttür. ve hiç kadın yoktur.

harley davidson

cehennem melekleri çoğu zaman harley davidson motosikletlere binerler. bunun nedeni vatanseverlik ve bulunabilirlik arasında bir yerde yatmaktadır. 1940'lı yılların ortalarından sonlarına kadar motosiklet kulüpleri tarafından alınan daha ucuz, eski 2. dünya savaşı motosikletlerinden oluşan önemli bir stok fazlası vardı.

birleşik krallık'ta, 30 temmuz 1969'da şehrin güneyi ve doğusu için iki londra charter'ı çıkarılmadan önce, yeni kurulan melekler ingiliz motosikletleri kullanıyordu. harley'ler standart hale gelmeden önce triumph ve bsa gibi markalar normdu.


diğer motosikletler

buell 1983 yılında erik buell adında eski bir harley davidson mühendisi tarafından kurulmuştur. beş yıl sonra harley davidson işletmenin çoğunluk hissesini satın aldı ve işletmeyi devraldı. bu nedenle, buell motosikletleri hamc üyeleri tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır. bununla birlikte, harley motorlu olmayan diğer motosikletlerin de amerikan oldukları sürece hoş görüldüğü çok az bilinmektedir.

sonny berger 29 haziran 2022'de vefat etmeden önce abd yapımı bir victory kullanıyordu. bu bazılarına şaşırtıcı gelebilir ama sonny tartışmalı bir şekilde harley hayranı değildi. alıntı yapmak gerekirse: "53 yıl boyunca sevmediğim bir şeye bindim, ama o tek amerikan motosikletiydi."

silah arkadaşları

hiçbir yanılsamaya kapılmayın, hamc her şeyden önce sıkı partilere ve motosikletlere duyulan ortak tutkuyla birbirine bağlanmış bir kardeşler topluluğudur. bu bir pazar günü gezintisi organizasyonu değildir. ortalama bir angel yılda en az 20.000 km sürüş yapar ve bunu genellikle sıkı bir düzen içinde gerçekleştirir.

genellikle kulübün başkanı önden gider, onu başkan yardımcısı, yol kaptanı ve başçavuş takip eder. adaylar her zaman en son biner ve diğerleri ortada bulabildikleri her yeri kaparlar. bu düzen bir kez kurulduktan sonra genellikle varış noktalarına ulaşana kadar bozulmadan devam eder. eğer oluşumdaki meleklerden biri polis tarafından kenara çekilirse, hepsi kenara çekilir.


hamc, disney'e dava açtı

ve kazandılar! disney, john travolta ve tim allen'ın başrollerini paylaştığı, 2007 yapımı, kötü eleştiriler alan abd motorcu komedisi/yol filmi wild hogs'da ticari marka ihlali yapmakla suçlanmıştı. unutmayalım ki hamc güçlü bir fikri mülkiyet portföyüne sahiptir. örneğin, ölüm kafası logosu ve hells angels kelime işareti grubun mülkiyetindedir. resmi/yasal olarak the hell's angels motorcycle corp olarak bilinmektedir (kesme işaretinin geri dönüşüne dikkat edin, noktalama hayranları). hamc ayrıca alexander mcqueen, saks fifth avenue ve toys "r "us'ı da dava etmiştir.

peki, tüm bunlardan sonra, hamc'den nasıl ayrılabilirim?

david labrava'nın nisan 2019'da kulüpten 'iyi bir şekilde, onurlu bir şekilde' ayrıldığını belirtmemek haksızlık olur. ancak, sizi kapı dışarı etmedikleri sürece -ki bunun olmasını gerçekten istemezsiniz.

kısa cevap: ayrılmıyorsunuz.

eğer henüz anlaşılmadıysa, hamc'nin bir parçası olmak hampshire pony club'da olmak gibi değildir ve eğer kulübe katılmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, ayrılmaya çalışırken size iyi şanslar.

hamc'nin merkezi olmayan bir organizasyon olduğunu hatırlamakta fayda var. kulüpler aynı, temel (katı) onur kurallarını takip eder, ancak üyelerin ayrılması gibi günlük kararların alınması söz konusu olduğunda bu, kulübe bağlıdır. örneğin; bazı kulüplerde, uzun süredir kulüpte olan üyelerin ayrılmak istemesi ya da özel, kişisel durumlar söz konusu olduğunda istisnalar olabilir. ama gerçekten, bunun üzerinde düşünmek bile asıl noktayı tamamen kaçırmak demektir.

kaynak