Yalnız Yaşayan İnsanların Hayatını Kolaylaştıracak İnce Tavsiyeler

Yalnız yaşamanın zor zanaat olduğu konusunda sanıyoruz ki tüm dünya hemfikir. Peki bu hayat tarzını nasıl daha yaşanılır hale getirip güzelleştirebiliriz? Sözlük yazarı "ruhi mucerret" güzel tavsiyeler vermiş.
Yalnız Yaşayan İnsanların Hayatını Kolaylaştıracak İnce Tavsiyeler
iStock.com

uzun yıllardır icra ediyorum bu durumu ve altın öğütler vereceğim.


Komşular

komşularla arayı iyi tutmayın. kötü de tutmayın. sıfır noktasında durun, ağırlığınızı asla bozmayın. hele de emekli ağırlıklı bir apartmanda iseniz. kimseye gevşemeyin, zira vereceğiniz nazik bir selam, sizin hayatınıza müdahale etme ukalalığı olarak geri dönecektir. (bkz: evlilik baskısı)


Disiplin

muhakkak disiplinli olun. çok basit konularda bile. çıkardığını kirli tişörtü -ortalığa değil de- çamaşır sepetine atma alışkanlığınız, hayatınızda çok ciddi bir dalga etkisi yaratacaktır.

muhakkak disiplinli olun, hafta sonları, çok müşkül bir durum olmadıkça geç kalkmayın, erken kalkıp gününüzü verimli geçirin. hayat kısa. ölüm yakın.


Yemek

yemek olayını şöyle çözüyordum; haftalık, soğuk yemeye ve ısıtıp yemeye müsait yemekler için malzeme alıyor, evlere temizliğe giden bir kadına haftalık olarak tencere tencere yaptırıyordum. dolma, bol çeşit meze ve salata, haşlanmış et, bulgur pilavı...vs bir haftayı geçer şekilde yetiyordu ve enfes kaliteli bir yemek deneyimi oluyordu. kesinlikle yapın bunu, zira yemek yapmak zor zanaat.


Misafir