Yalnızken Boğazımıza Bir Şey Kaçtığında Ne Yapmalıyız?

Tek başınasınız, yemek yerken boğazınıza bir şey kaçtı; bu durumda ne yapmalısınız? Yanınızda biri varken Heimlich manevrası sayesinde hayatınızı kurtarabilirsiniz ancak yalnızken ne yapacaksınız? Mantık yine Heimlich manevrası ile aynı esasında.
Yalnızken Boğazımıza Bir Şey Kaçtığında Ne Yapmalıyız?


1. yol

ilk gördüğüm ve en kolay ulaşılabileni bir sandalye ile yapılanı. sonuçta masada yemek yiyoruz ve bir sandalyeye oturuyoruz. heimlich manevrasında yumruğumuzu koyduğumuz yeri, yani göbek ve göğüs kafesi arasındaki bölgeyi sandalyenin sırt kısmına (arkalığına) bastırıp yolunu şaşıran parça çıkana kadar hızlı ve kuvvetlice ittiriyoruz. 

videosu:


tabure veya masa da kullanılabilir, mantık aynı. (videonun son kısmı)


2. yol 

bu ise yanımızda yöremizde hiçbir tabure, sandalye, masa hatta bir çıkıntı bile olmayan bir vaka için öngörülmüş bir yol. örnek vermek gerekirse elimizde simit veya poğaça ıssız bir yolda yürürken gerçekleşen bir vaka. etkisini tam bilmiyorum ama mantığı basit. dizlerimizin üzerinde dururken serbest bir şekilde öne düşüp göğüs kısmını yere çarptırıyoruz.


işte böyle. sizi ilişkimizde yaşadığımız bir iniş çıkıştan edindiğim bu bilgiyle aydınlatmak istedim. özellikle benim gibi yalnızlığı hayat arkadaşı seçmiş olanlarınızı. artık bir dahakine ne yapacağımızı biliyoruz. "adam yalnızlıktan gitti usta" temalı haberlere konu olmak istemeyiz, değil mi?