Yangının Giderek Yaklaştığı Kemerköy Termik Santrali Yanarsa Ne Olur?

Muğla, Milas'ta devam eden ve günlerdir kontrol altına alınamayan yangın, Kemerköy Termik Santrali'ne iyice yaklaşmış durumda. Hal böyle olunca insanların aklına gelen ilk soru: termik santral yanarsa ne olur?
Yangının Giderek Yaklaştığı Kemerköy Termik Santrali Yanarsa Ne Olur?
Twitter/@mirguncabas

kemerköy termik santralı bölge için önemli bir elektrik üretim merkezi. santraller yangın deprem gibi afetlerde ayakta kalacak şekilde tasarlanıyor ancak bu denli büyük bir yangında kullanılamaz hale geleceği açık. 

"öyle patlar, böyle patlar, milas haritadan silinir" laflarına itibar etmeyiniz. santrallerin içinde hidrojen tankları olur ve kemerköy'deki bu tanklar boşaltılıp su ile dolduruldu; ancak değirmen, konveyörler ve kömür alma sahalarında ne kadar kömür olduğu meçhul. yangını daha da harlayacak olan bu kömür havzasıdır. santralin içindeki değirmenlerde ve yanma odası kanallarında bulunan kömürler yangını daha da şiddetlendirecektir. 


bu santrale 22 km uzakta başka bir santral daha vardır. burası tam cam ormanlarının içindedir; buraya kadar yürümesini tahmin bile etmek istemez kimse. şu an bütün güç santral etrafında toplanıyor. olası bir gelme durumunda müdahale için ancak havadan müdahale şart oğlu şart. milas belediye başkanı günlerdir santral konusunda baş baş bağırıp uçak istedi ancak herkes kör, sağır, dilsiz. 

şu an santralin sahibi olan içtaş firmasından herhangi bir açıklama veya acil önlem planlarını açıkladıklarını görmedim. anlık olarak rüzgar çok sert esmektedir. şu an için evrene rüzgarın yön değiştirmesi konusunda pozitif enerji göndermekten başka çare göremiyorum, keza uçak - helikopter olaylarına girmeye gerek yok.