Yanında 2 Dk Kalınması İç Kanamaya Sebep Olan Çernobil Kalıntısı: Elephant's Foot

The Elephant's Foot (Fil Ayağı), 1986'da meydana gelen Çernobil Faciası'ndan geriye kalan bir corium kütlesi. Dünya üzerindeki en toksik şeylerden biri olan bu radyoaktif kalıntı hala tehlikeli.
Yanında 2 Dk Kalınması İç Kanamaya Sebep Olan Çernobil Kalıntısı: Elephant's Foot

the elephant's foot (fil ayağı), çernobil'de bulunan nükleer enerji istasyonu'nun 4. reaktöründe meydana gelen patlamayla ortaya çıkan ve reaktörün derinliklerine doğru yayılan, radyoaktif atıklardan ve felaket sırasında ortaya çıkan ısı ile birlikte eriyen materyalden oluşan yığınlara verilen isim. görüntüsü sebebiyle fil ayağına benzediğinden bu ismi vermişler.


bu yığının yanında 30 saniye kadar kaldığınızda baş dönmesi ve yorgunluk hissi oluşmaya başlıyor, 2 dakikanın ardından iç kanama baş gösteriyor, 5 dakika ve daha fazla maruz kalırsanız da birkaç gün içinde ölüyorsunuz. dolayısıyla insanın bu tür bir güç karşısında çaresiz olduğu bir gerçek.


asıl tehlike, the elephant's foot denilen yığının gittikçe reaktörün temeline zarar vermesi ve içten içe onu yutması. reaktörün altından geçen su kanalları bulunuyor ve oldukça radyoaktif olan bu materyalin su ile teması inanılmaz patlamalar ve yeni facialar yaratabilir. uzmanlar şimdilik reaktörün üstünü kapatarak etrafa yayılan radyasyonu azaltadursun, daha büyük bir felaket kapıda bekliyor. üstelik yeraltı sularının kirlenmesi riski henüz kapsam dahilinde bile değil.

İzlerken Kasım Kasım Kasılmanıza Sebep Olacak HBO Dizisi: Chernobyl

Yüzyılın En Büyük Facialarından Çernobil Felaketinin İstatistiklere Vurulmuş Korkunç Yüzü