Yapımı Biraz Zahmetli Olan Kruvasanın Leziz Bir Tarifi

Kruvasan nasıl yapılır? Kruvasan kaç kalori? Kruvasan yaparken hangi malzemeler kullanılır? Fransa'nın ulusal yiyeceği kruvasanı siz de evinizde biraz zahmete girerek yapabilirsiniz.
Yapımı Biraz Zahmetli Olan Kruvasanın Leziz Bir Tarifi


öncelikle, kruvasan kaç kalori?

- 250 gr tereyağı: 1.790 kalori
- 500 gr un: 1.700 kalori
- 150 gr tam yağlı süt: 96 kalori
- 150 gr su: 0 kalori
- 10 gr şeker: 40 kalori
- 1 yumurta sarısı: 63 kalori
- toplam: 3.689 kalori

12 adet kruvasan çıktı: 3.689/12 = 307 kalori. 1 bütün ekmekten daha fazlaymış ya kalorisi... tamam, 500 değil ama 300 de az değilmiş. ufacık şey ya bu. bu arada, kruvasan yapımı o kadar uzun ve zahmetli ki, yaparken 600 kalori harcanır bence. rahat harcanır. o yüzden 2 tane gönül rahatlığıyla yiyin eheh. 

kruvasan yapımı için malzemeler 

- 250 gr tereyağı (soğuk, kaliteli)
- 500 gr un (kaliteli)
- 150 gr tam yağlı süt (tam yağlı olsun da...)
- 150 gr su 
- 10 gr kuru maya (lan hesaba katmadık bunun kalorisini. 42 kaloriymiş)
- 10 gr şeker (pancar)
- 1 yumurta sarısı (tavuk)

ekipmanlar

- yağlı kağıt,
- 50 cm'lik metre (evet)
- pizza kesme bıçağı (normal bıçak önermiyorum)
- fırın
- buzdolabı (no-frost)
- saat (dakika özellikli)
- oklava
- hamur yoğurma uçlu mikser (opsiyonel)
- bol zaman (şart)

yapılışı: hamur

150 gr süt (ılık) ve 150 gr suyu (ılık) bir kaba al, üzerine 10 gr kuru maya ekleyip, bir iki dakika hafiften maya erisin diye yalandan karıştır. 500 gr unu karıştırma kabına al, maya karışımı da una ekle. mikserin hamur yoğurma uçları ile yapacaksanız; 1 derece hızda 3 dk, 2 derece hızda 7 dakika yoğurulur.

elle yapılacaksa; çok zor oluyor, sallayın. ucuza bi mikser alın. yarın gün çiğnemişiz de sertleşmiş sakız gibi bir hamurumuz olacak. fazladan un eklememeye çalışın.

sonra hamuru yağlı kağıt serilmiş bir kaba alın, üzerini streç film ile örtülüp buzdolabında soğumaya bırakın (1 gece boyunca).

tereyağı

hamurumuz soğurken, tereyağı hazırlayalım. buzdolabından tereyağını çıkarın, 20 dk oda sıcaklığında bekletin. tamamen donmuş olmayacak ama erimiş de olmayacak.

2 kat yağlı kağıdı üstüste koyarak, 4 kenarından da kıvırarak 40 cm x 20 cm lik bir dikdörtgen oluşturun. aha şöyle:


kağıtları açın, 1inci katman kağıdı masaya serin. tereyağını dilimlere ayırarak ortada kalan 40x20 lik alana yerleştirin, ezip yaymanıza gerek yok.  sonra 2. katmanı da ilkinin üstüne yerleştirin ve kenarlarını kıvrım izlerinin olduğu yerden katlayın.

şimdi oklavayla tereyağının homojen olarak 40x20 cm2'lik alana yayılmasını sağlayın. en kenara, en köşeye ulaşsın. kalınlığı da mümkün olduğu kadar aynı olsun. bunu da düzgünce buzdolabına kaldırın, 1 gece o da bekleyecek. sonra yatın uyuyun. günde 8 saat uyku şart.

ertesi gün

öncelikle mümkünse evin soğuk bir odasını kullanın. camları açın, klimayı çalıştırın, soyunun. (üşütürseniz ev yapımı çorba başlığına gidin) şaka bir yana, hamurun ve tereyağının ısınmasını istemiyoruz.

hamuru dolaptan çıkarın, masaya ve üstüne biraz un serpin. 40x40 cm ölçülerinde açın. tam kare olacak, yuvarlak kenar kalmasın mümkün olduğu kadar. 

tereyağını da dolaptan çıkarın, hamurun tam ortasına koyun. aha şöyle:


sonra hamurun sağını ve solunu tereyağının ortasında birleştirin. o da şu şekil:


dikkat edin, ortada birleşen hamur üst üste binmesin. elinizle biraz düzeltebilirsiniz. 

hiç beklemeden hamuru 60 cm uzunluğuna kadar açın (genişletmeye çalışmayın, genişlerse de sorun değil) sonra 3'e katlayın. aha beyle:


artık hamur ve tereyağımız birleşti!  tereyağı erimemeli, hızlı davranıyoruz. yağlı kağıt yerleştirilmiş bir kaba alın hamuru, streç film ile üzerini kapatıp buzluğa koyacağız. evet, buzluğa. nofrost olan kısım aynen.

20 dakika bekletiyoruz orada. bu arada friends izleyin, zaten 20 dk bölümler. hem gülersiniz. ben jesse'nin hastasıyım. çok komik adam. 20 dakika sonra, friends'i kapatın. biliyorum sarıyor, bi sonraki bölümü istiyorsunuz ama hamur donar.

hamuru çıkarıyoruz, bir önceki açtığımız yönde değil de diğer kenarından 60 cm uzunluğunda açıyoruz. ama burada bir kritik nokta var, hamur inceleceği için narin açmamız lazım. oklavayla küçük küçük bastırıp, sonra yuvarlayarak açmak tereyağı fışkırmasını engelliyor.

şöyle:


sonra yine 3'e katlıyoruz ve vakit geçirmeden buzluğa koyuyoruz. bu bizim 2nci katımız. 20 dakika daha friends. yine aynı 60 cm'ye açma ve 3e katlamayı yapıyoruz. her açma işleminde yan çeviriyoruz hamuru. yine buzdolabına kaldırıyoruz.

20 dakika sonra son kez friends'i kapatıp, hamuru çıkarıyoruz. bu sefer 60 cm x 30 cm boyutunda açıyoruz hamuru. çok narin davranın zira tereyağı ile oklava arasında innnncecik bir zar gibi hamur var.

yaklaşık 10 cm genişliğinde, 30 cm yüksekliğinde üçgenler oluşturuyoruz.
aha şöyle:


sonra bu üçgenleri 10 cm'lik kısımdan yukarıya doğru yuvarlıyoruz. ayyyynen, kruvasan şekli bu.  yağlı kağıt serilmiş tepsiye geniiiiiş aralıklarla diziyoruz. baya büyüyorlar söyleyeyim. 10 gr su ile 1 yumurta sarısını (1 fiske tuz) çırpıyoruz, üzerilerine sürüyoruz. oda sıcaklığında 30 dk kadar hamurun kabarmasına izin veriyoruz.

bu arada fırını 200 dereceye ayarlayıp, önden ısıtıyoruz. borcumuz iyice kabardıysa fırına alıyoruz. 200 derecede 7 dakika, sonrasında 180 dereceye alıp 15 dakika daha.

bittiiiiiiiiiğğğğğğğğğğğğğ. artık siz de fransızlar gibi "hafua mafua jö de mua!" falan gibi dandik laflar eşliğinde kahvenizle kruvasanınızı götürebilirsiniz. afiyet olsun.