Yaş İlerledikçe Katlanılması Zorlaşan Şeyler

Yaş İlerledikçe Katlanılması Zorlaşan Şeyler
iStock.com

aşk acısı çeken birini dinlemek.

" hayat devam ediyor " tesellisini ısrarla anlatmaya çalışmak.

ahkâm kesen insanlar.

evlenmemiş: evlilik şöyle olmalı, böyle olmalı. aşk evliliği yaparsan muhteşem olur. sorun yaşıyorsan demek ki yanlış insanı seçmişsin...

çocuğu yok: çocuklar gürültü yapıyorsa kötü ebeveynsin. çocuk öyle yetiştirilmez. özgür bırak duvarı boyasın. bakıcı bakmasın, kreşe gitsin. kreşe gitmesin sen bak. dışarıda emzirme...

iş hayatına yeni başlamış: patronla böyle konuşulur. iş arkadaşıyla öyle iletişim kurulmaz. maaş şöyle olmalı. bu kadar yıl çalışınca şu pozisyona gelinmeli...

iStock.com


erkek: kadın böyle yapmalı. böyle giyinmeli. kadın dediğin çalışır. kadın dediğin evde oturur...

kadın: erkek dediğin güçlü olur. erkekler ağlamaz. bunu giyene/diyene erkek denilmez...

içim şişiyor dinlerken, içim.

bir yerden bir yere toplu taşıma araçları ile gitmek.

iStock.com

ergen tavırlar. kendi ergenliğimden bile tiksindim.

çocukların gürültüsü. bir iki çocuk değil yalnız. bir çok çocuğun bir araya gelip oluşturduğu o seslerden bahsediyorum yoksa çocukları severim.

orta sınıf insanların kariyer tutkusu
sürekli bir kariyerden bahsetme, sürekli bir üstelikse bok atma, onu bunu sıvama, güzellemeler. gençken bir nebze katlanıyordum ancak şimdi bu kariyer noktasından hareket edenlere hiç tahammül edemiyorum. ağızlarının ortasına içi bok dolu ince kadın çorabıyla vurasım geliyor.

karşı cinsten biriyle tanışmak, tanıştırılmak.

gerçekten panik atak oldum artık. hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor biriyle tanışacaksam. rol yap, gülümse, saçmalama... yeterrrr diye bağırma hissi.

çoğu yalnızlık demiş ama, huzurlu bir yalnızlık gibisi yok. yaş ilerledikçe sokakta, ortamda aşık olma olasılığının neredeyse olmadığını bilmek gibi kötü bir his de yok. mantık önde, paronayaklık arkada allah allah diye işe gidip gel. karşına biri çıktığında da aman evli mi, çocuğu mu var, manyak mı diye düşünmekten delirmemek elde değil. sonra türk kızı şöyle, türk kızı böyle diyip duruyorsunuz. korkuyoruz sizden bi anlayamadınız.

neyse yine dağıldım sonuç yalana, aldatılmaya katlanma tahammülü azalıyor yaş ilerledikçe.

sürekli kendini anlatan insanlar. insanlar.

iStock.com

ilişkilerinde strateji kaygısı güden insan ile nezaketi rafa kaldıran insanlara artık katlanamıyorum.

neredesiniz ey incelikler?

iStock.com

gençlik. en çok da kendi gençliğinin hayaleti. olamamışlık, içinde kalmışlık, treni kaçırmışlık... gençliğini olup geçtiği gibi kabul ve hazmedememek... sonucu; hüzün yerine kızgınlık, onu hatırlatan herkese ve her şeye düşmanlık.

iStock.com

yalnızlık...

derin ve sesiz yalnızlık...

kalabalıklar içinde kalınan yalnızlık...

sadece yalnızlık....