Yaşadığı Araba Kazası ile Tıp Etiğinde Büyük Tartışmalara Sebep Olan Avukat: Dax Cowart

Bir araba kazası sonrasında tedaviyi reddeden avukatın yaşadıkları tıpta epey tartışılmış. İnceleyelim.
Yaşadığı Araba Kazası ile Tıp Etiğinde Büyük Tartışmalara Sebep Olan Avukat: Dax Cowart

yaşadığı büyük kaza ile tıp etiğinde büyük tartışmalara sebep olmuş bir yaşam öyküsüne sahip amerikalı avukattır.

1973 yılında babasıyla arabalarını propan gazı sızdıran bir borunun bulunduğu yolun kenarına park edip arsa bakmaya giderler. dönüşte arabanın motorunu çalıştırmaları ile patlama bir olur ve büyük bir acıyla yanmaya başlarlar.

Cowart'ın gençliği.

dax kendini arabadan dışarı atar ve koşmaya başlar. yanan kıyafetleri söndürmek için yerde yuvarlanmaya başlar. biraz daha koştuktan sonra yere yığılır, kafasını kaldırınca bir çiftçi görür ve ondan silah ister. ardından kendi ifadeleri ile şunları söyler:

"o kadar şiddetli ve o kadar acı çekiyordum ki patlamayı takip eden ilk anlarda bile yaşamak istemiyordum. yardım için bağırdığımı duyan bir adam yolda koşarak geldi, ondan silah istedim. 'neden?' dedi. 'ölü bir adam olduğumu görmüyor musun? nasıl olsa öleceğim. kendimi bu sefaletten kurtarmalıyım' dedim. çok nazik ve şefkatli bir şekilde, 'bunu yapamam' dedi."

babası dax kadar şanslı değildir. patlama sırasında arabanın yanında bulunur ve ambulans geldiğinde ise ölmek üzeredir ki hastaneye giderken ölür.

dax ise eski düzeyine geri dönemeyeceğinden korkarak, hastaneye giderken tedaviyi reddeder. hastanede ölmesine izin verilmesini istemesine rağmen "14 ay zorla tedavi edildiğini" belirtir. bazı tedavileri - bandaj değişimi ve klorlu banyolar gibi - "canlı canlı derisinin yüzüldüğünü" hissetmeye benzetiyor. hayati risklerin farkında olmadığı için sınırlı ağrı kesiciler veriliyor ve tedaviyi sona erdirmek için yasal talepleri reddediliyor.

cowart'ın yaraları, her iki elinin de kesilmesini gerektiriyor ve geriye çatal, bıçak ve bardak tutacabileceği, küçük eşyaları kavrayabileceği bir parça baş parmağı bırakıyorlar. her iki gözü çıkarılıyor ve işitme engelli olarak kalıyor abimiz. vücudunda kalan küçük bir parça hasarsız deri, burun deliklerini, dudaklarını ve göz kapaklarını yeniden şekillendirmek için greft olarak kullanılıyor. ancak abimiz birkaç kez intihara teşebbüs ediyor.


daha sonrası ise daha ilginç bu abimiz texas tech üniversitesinde hukuk bitiriyor ve hasta hakları üzerine mücadele ediyor. üniversitelerde etik tartışmalarına katılıyor.

boruların propan sızdırmasına sebep olanlara dava açıyor ve 7.7 milyon $ tazminat alıyor.

asıl ismi donald cowart iken daha kolay yazabilmek için ismini dax yapıyor.

ayrıca kendisine ait yapılan belgeselde uzun süre depresyonda kaldığını ancak şu anda hayatından memnun olduğunu ifade ediyor.

2019 yılında ise kanserden vefat ediyor.