Yaşadıkları Tüm Zorluklara Rağmen Bilgisayar Bilimlerine Damga Vuran LGBTİ'ler

''Bunlar mı bizim ülkemizin sorunlarını çözecek'' diye yakınanlar için Sözlük'ün kurucusu ''ssg'', güzel bir derleme hazırlamış.


alan turing

modern anlamda yazılımların üstünde geliştirildiği bilimsel temel olan turing makinesi modelini geliştirmiştir. bir başka deyişle yazılımın babasıdır. ikinci dünya savaşında almanların enigma cihazının şifrelemesini çözerek almanların hezimete uğratılmasında kritik rol oynamıştır. eşcinsel olmak o dönem ingilteresinde suç olduğundan mahkum olmuş, kimyasal hadım işlemine tabi tutulmuş ve sonunda intihar etmiştir. geçtiğimiz yıllarda ingiltere kraliçesi tarafından aklanmıştır.

sophie wilson

günümüzde tüm cep telefonlarının ve nice donanımın kullandığı işlemcilerin temel alındığı arm mimarisinin tasarımcısıdır. ondan evvel de meşhur bbc micro bilgisayarlarını tasarlamış, dönemi için çok gelişmiş bir basic diyalekti olan bbc basic'i de geliştirmiştir. günümüzde broadcom firmasından chief architect olarak çalışmaktadır.

peter landin

fonksiyonel programlama dillerinin temeli olan lambda calculus'un programlamada kullanılabileceği fikrini ilk öne sürenlerdendir. secd adında bir fonksiyonel programlama dili için ilk soyut makinayı teorize etmiştir.

lynn conway

1960 ve 70'lerde moore kanunu tabirinin mucidi carver mead ile birlikte o dönem yeni bir evreye geçmiş olan entegre devrelerin tasarımı konusunda ilk eğitim materyallerini geliştirmiş, bu konuda eğitimde ve dolayısıyla teknolojik atılımlarda önemli bir kırılıma yol açmıştır. 50'lerde ibm'de çalışırken cinsiyet değişim ameliyatı geçirmesi sebebiyle çocuklarına erişimi engellenmiş, mecburen tüm kariyerini silip sıfırdan başlamış ve 1990'a kadar trans olduğunu gizlemiştir.

christopher strachey

c dilinin türetildiği bcpl dilinin atası cpl'i geliştiren ekibin üyesidir. modern programlama dillerinin dayandığı temel teorileri geliştirmiştir. yazılımın formal olarak test edilmesinin önemini ilk olarak vurgulayan yazılımcılardandır: https://blogs.scientificamerican.com/…ican-article/