Yeni Başlayanlar İçin Tenis

Tenise yeni başlayanlar ya da başlayacaklar için Sözlük yazarı ''bana kedicik derdi'' birtakım tavsiyelerde bulunmuş.
Yeni Başlayanlar İçin Tenis
iStock.com

teniste omuzdan güç üretimi, topa vururken bilek ve kolun pasif durumda olması gibi konular yeni başlayanlar için inanılmaz derecede kafa karıştırıcıdır. açıkçası bu noktada hocaların da öğrencileri çok doğru yönlendirdiğini düşünmüyorum, hatta birçoğunun, kendilerinin bile ileri seviyelerde oynayacak kadar iyi vuruşlara sahip olduklarını düşünmüyorum. 

iStock.com


genelde açıklamalar "hep yana dön, gücü arka ayağına ver, diğer elinle raketi arkaya ittirerek swing al, bileği arkaya kitle, gücü ön ayağına doğru verirken omuzunu döndür ve raket yüzü karşıya bakacak şekilde topa vur, diğer elinle kafanın yanında raketi yakala" şeklinde, yeni başlayan bir insanın asla bir arada aklında tutamayacağı nasihatlerden oluşuyor. bütün bunları akılda tutmak son derece gereksiz bence. anlamanız gereken tek şey bu videolarda anlatılıyor;şu ana kadar tenis vuruşları hakkında yüzlerce video seyrettim ve hiçbirinin olan biteni bu kadar güzel açıkladığını düşünmüyorum. burada videoda bahsedilmeyen, ancak dikkat etmeniz gereken sadece iki tane şey var. birincisi raketi mümkün olduğunda gevşek şekilde tutmak. burada anlatılan şey aslında momentum aktarımı. kaslarınız ne kadar gevşek olursa momentum o rakete o kadar düzgün aktarılacaktır ve raket hızınız bir o kadar artacaktır. bunun için raketi elinizden düşürmeyecek kadar sıkın sadece. ikincisi de top ile vucudunuzdan biraz önde ve mümkün olduğunca yana doğru kendinizden uzakta buluşun. tabi bunlar pozisyon bilgisi ile alakalı şeyler ve zamanla hepsi oturacaktır.


bu videoda federer'in, bahsedilen kalça döndürme tekniğini ne kadar güzel kullandığına dikkat edin. sadece kalçasına bakın ve kalça döndükten sonra kolların ve raketin nasıl sırayla gecikmeli olarak, hiçbir güç harcanmaksızın gelip topa temas ettiğini ve sonrasında sol omuzun arkasındaki yerini aldığını görün. emin olun federer bu vuruşları yaparken pozisyon almak ve poposunu döndürmek dışında vuruş için en ufak bir enerji dahi harcamıyor ama topa vurmak için koluyla bütün gücünü harcayan bir adama göre çok daha hızlı vuruyor.

iStock.com

siz de topa vururken kolunuzda veya bileğinizde bir gerilim, vurduktan sonra aşırı derecede yorulma hissediyorsanız, muhtemelen bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur.

not: zamanı geldiğinde bu elemanın servis ve özellikle vole videolarını da seyredin, yine çok güzel şekilde açıklıyor herşeyi.

iStock.com

edit: unutmuşum, çok hafif ve stabil olmayan bir raket ile oynarsanız, henüz raketin ortasını yüksek yüzde ile tutturamadığınızdan topun raketinizi kırma ihtimali vardır. o yüzden ağır olmasa da swingweight değeri 325'ten yüksek, stabil bir raket ile başlayın. kordajlı raket ağırlığı 320 gram idealdir, aşağısını tercih etmeniz pek yararınıza olmaz. tavsiye isteyenler için yapılmış en kral raketlerden biri ;

(bkz: liquidmetal radical)