Yeni Bir Kanun Değişikliği ile Tam 117 Milyon Zeytin Ağacının Yok Edilmesi Gündemde

Önümüzdeki günlerde yapılması beklenen bir kanun değişikliği ile ülkemizin zeytin alanlarının tamı tamına %70'ini oluşturan 117 milyon zeytin ağacının hayatı tehlikeye girebilir. Sözlük yazarları da duruma ilişkin kendi görüşlerini belirtmiş.
Yeni Bir Kanun Değişikliği ile Tam 117 Milyon Zeytin Ağacının Yok Edilmesi Gündemde
iStock.com


Önce mevzuya açıklık getirecek bilgi ve yorumları aktaralım

bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından meclis’e sunulan ve önümüzdeki günlerde oylanması beklenen “3573 sayılı zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkında kanun”da değişiklik yapılması sonucu öngörülendir.

yapılacak olan değişiklikle mevcut zeytinlik alanların yüzde 70'inin sanayi tehdidi altına alınacağı belirtilmektedir.

bu değişikliğin yapılması türkiye tarımında önemli bir yere sahip olan zeytin ve zeytinyağı üretimini kötü etkileyeceği gibi çevre açısından da geri dönülmez zararlara yol açacaktır.

türkiye'de yapılan zeytin üretimi, dünya zeytin üretiminin yüzde 10'unu; zeytinyağı üretimi ise dünya zeytin üretiminin yüzde 6'sını karşılamaktadır. kanunda yapılması gereken değişiklik bu duruma zarar vereceği gibi yaşamını zeytin ve zeytinyağı üretimiyle idame ettiren bir çok çiftçi için büyük zararlar verecektir.


bu değişiklikle zeytin ağaçlarının yok edilerek alanların imara açılması, madenciliğe açılması planlanmaktadır.bu çevreye ön görülmesi kolay zararlara yol açacaktır. ayrıca ilgili değişiklikte belirgin bir "kamu yararı" bulunmamakla beraber, uluslararası antlaşmalara ve anayasanın çevre konusundaki hükümlerine aykırı davranılmaktadır.

türkiye'de önemli bir yer kaplayan zeytin ağaçlarının, zeytincilik sektörü ve çevrenin korunması adına bu kanun değişikliğinin geri çekilmesi için kamuoyu oluşturmak ve başlatılan imza kampanyalarına destek olmak biz dünyalıların öncelikli görevlerinden biridir.

pis beton sokaklarda mutlu mutlu yaşayan halkın umrunda bile olmayacak durumdur bu.

olması durumunda artık doğa tarafından acil olarak cezalandırılmamız gereken bir katliam olur.

çiftçi çocukları da artık madenlerde, fabrikalarda üç kuruş maaşa köle olarak çalışmaya mahkum ediliyor. çevre faciasını saymıyorum daha. 3 yıl sonra patron kapının önüne koyunca çok geç olacak o çocuklar için.

Bu haberlerin ardından, konuya ilişkin Tarkan'dan da bir çağrı geldi

Neyse ki akşam saatlerinde ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün içimizi rahatlatan açıklaması geldi

DHA

bilim, sanayi ve teknoloji bakanı özlü, 'zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi' tasarıdan çıkaracaklarını bildirdi.


edit: ilginiz, alâkanız için teşekkürler sevgili insanlar. ölmez ağacının muktedirin iki dudağının arasındaki katliam fermanını şimdilik engelledik. fakat şimdilik. bu konuya daima özenli olmak zorundayız.unutmayalım, refakat ettiğimiz bu hayat biz gitsek de devam edecek, ölmez ağacı hep bereket saçacak. 

haberin linki