Yeni Sezon Başlamadan Önce Okumanız Gereken Bir Rick and Morty Fan Teorisi

Rick'in eşi Diane Sanchez'in öldürülmesinin amacı neydi? Bizim Rick, diğer evrenlerdeki Rick'leri neden tek tek öldürüyor? Morty sarı portalı açmayı nasıl başardı? Bunların hepsine yeni sezon başlamadan hemen önce vakıf olmanızı sağlayacak bir teoriyle geldik.
Yeni Sezon Başlamadan Önce Okumanız Gereken Bir Rick and Morty Fan Teorisi

uyarı: spoiler yememek adına kalan kısmı tüm sezonları izlememişlerin okumaması rica olunur.

rick'in tüm ailesinin diğer boyutlardaki versiyonlarını gördüğümüz halde diane sanchez'i neden görmediğimiz konusunda fikirlerim var.

c-137 rick'in diane'in hayatta olduğu evrenlerle, öldüğü evrenleri birbirinden ayırdığını düşünüyorum ve bunu nasıl yaptığı konusunda fikirlerimi paylaşmak istiyorum. öncelikle malum sahne ile başlamak gerek: c-137 rick'in ailesinin ölümü. bu parça parça iki bölümde bize verilen bir hikaye. ilk olarak 3. sezon 1.bölümde, son olarak da 5. sezon 10. bölümde gösteriliyor. tabii 3. sezonda hikayenin c-137 tarafından değiştirilmiş bir kısmını izlemiştik. ne kadarı doğru, ne kadarı kurgu bilemiyorduk. son bölümle beraber tamamlandı.

3. sezon 1. bölümde sahne şu şekilde

c-137 rick garajda çalışmaktadır. portal teknolojisine sahip olan bir rick, boyutlar arası yeşil bir portaldan gelip henüz teleport teknolojisi üzerinde çalışma yürüten c-137'yle konuşur. c-137'yi biraz da ti'ye alarak kendisini en zeki sandığını ama daha portal cihazını bile bulamadığını söyler. bu arada c-137'nin üzerinde çalıştığı cihaz, mavi iki portal açıp (biri giriş, biri çıkış) cisimleri teleport etmek içindir. fakat elma ile yaptığı denemede elmanın yandığı ya da benzer bir şekilde zarar gördüğünü görürüz.


diğer boyuttan gelen rick, bizim rick'e çok büyük bir buluşun eşiğinde olduğunu söyler. bu buluşu, yani evrenler arası geçiş portal cihazını yaptığında tanrısal güçlere kavuşacağını, istediği her şeyi yapabileceğini ve bunları yapsa bile hiç yapmadığı evrenlere gidebileceğini falan söyler. ardından kendilerine katılması gerektiğini belirtir.


c-137 rick bu tanrısal güce sahip olmanın cazibesine aldırmaz ve teklifi reddeder. sınırsız (unlimited) ya da tanrısal rick denen şeyin daha çok yalnızlık hissettirdiğini vurgular. ardından diğer boyuttan gelen rick bu teklifi reddedemeyeceğini, kendisini ne sandığını sorar. farklı bir rick'im sanırım der c-137 ve diğer boyuttan gelen rick sen görürsün diyerek gider. ardından c-137'nin eşi içeri girer ve ilk defa diane sanchez'i görürüz.


şimdi burada dikkat ettiğim birkaç şey var

öncelikle boyutlar arası geçişi bulan tek ve hatta ilk rick c-137 değil. ondan önce belki bir, belki de yüzlerce, binlerce rick bu teknolojiyi buldu. kendilerine katılması gerektiği söylediklerine göre citadel'den önce de rick'lerin kurduğu bir oluşum vardı. c-137'yi farklı yapan şey bu birliğin davetine rağmen aile yaşantısını seçmesi. diğer boyuttan gelen rick buna şaşırıp ne kadar süreceğini göreceğiz der. diğer boyuttan gelen rick'in portal cihazı, bizim alışageldiğimiz portal cihazından biraz farklıdır. dikkatli gözlerden kaçmamıştır zaten. bölümün sonlarına doğru rick bu anın kalan kısmını biraz değiştirdiği için kalanı 5. sezon 10. bölümden takip edeceğiz.


5. sezon 10. bölümde rick'in anılarına gireriz

c-137 rick arabasıyla garajın önündedir. beth ve diane garajın içinde rick'e el sallamaktadır. o sırada tepelerinde bir portal açılır ve bir bomba bırakılır. patlama olur ve ne yazık ki ikisi de bombanın etkisi ile ölmüştür. bu bomba c-137 rick için mi bırakılmıştır yoksa ailesi mi hedef alındı, bilmiyoruz. ama tahminim rick'in portal teknolojisi üzerinde çalışmaya devam etmesi için ailesinin ama özellikle diane'nin ölmesi gerektiği yönünde. bu boyutlar arası portal cihazının bulunması için olmazsa olmaz bir şey olabilir. olmayabilir de, bilemiyorum. ayrıca bu bombayı bırakanın diğer boyuttan gelen rick olup olamadığını da bilmiyoruz kesin olarak.


her neyse, c-137 ailesinin ölümüyle bunalıma girer

sonra portal cihazı üzerinde çalışmaya devam eder ve buluşu yapar. evrenler arası geçişler yapar. bir kristal (kişiye ölümünü gösteren kristale çok benzeyen bir kristal) yardımıyla ailesini öldürdüğünü düşündüğü rick'in bir fotosunu elde eder. bird person ile tanışır. beraber galaktik cumhuriyete karşı savaş verirler. rick, bird person'a bu savaşın yaşayacakları onlarca şeyin bir başlangıcı olduğunu, istedikleri her şeyi istedikleri kadar yapabileceklerini söyler. aslında bu sahne bir bakıma garaj sahnesinin tekrar yaşanması gibidir. bu sefer sınırsız ihtimalleri sunan c-137 rick'dir. bird person daha önce c-137'nin verdiği tepkiye benzer bir şekilde bunu anlamsız (meaningless) bulur. yani rick'in diane'den sonra duygusal bağ kurduğu belki de tek kişi bu bağ karşısında çekimser davranır. rick'in daha önce değer vermediği gücü, bird person'a teklif etmesi ise ailesinin kaybıyla karakterindeki değişimi hakkında bize ipuçları verir.


rick tekrar ailesinin intikamına odaklanır

bir rick'in çalışma masasındaki yıldız haritasında işaretlenmiş 3 yıldızın koordinatlarını alır. işaretli yere gider ve rick'lerden oluşan bir birliği keşfeder. burası biraz çokomelli. bu birliğin citadel'in ilk versiyonu olduğunu düşünüyorum. dövmesini yaptıran, duvarlara grafitisini çizen rick'ler var. bir amacı, ideali olan bir örgüt gibi duruyor. c-137 kendilerine katılmasını söyleyen diğer rick'in bu birlikten olduğunu düşündüğü için alayını öldürmeye başlıyor.

şimdi burada bir ara verirsek şu soru aklıma geliyor: bu birliği kim kurdu?

belki de boyutlar arası portal cihazını ilk bulan rick bu cihazı diğer rick'lere de gösterdi. yani tek bir rick'den türemiş olabilir hepsi. ardından birlik ulaşabildikleri tüm boyutlardaki tüm rick'lere bu cihazı keşfedebilsin diye yardımcı (!) olmuş (çalışmasını teşvik etmek için ailesini öldürmek gibi) olabilir. ya da birkaç rick buldu cihazı ve boyutlar arası gezerken denk geldiler. sonra dediler ki bir derneğimiz olmasın mı? :)


tek bir rick'in keşfi yapıp da hepsine yardımcı olması ile birkaç rick'in bulup buluşması arasında şöyle bir fark var. tek bir rick'in boyutlar arası geçiş teknolojisini keşfetmesi ve diğerlerine bunun yapılabileceğini göstermesi... (illa cihazı böyle yapacaksın diye anlatmasından bahsetmiyorum, bu cihazının yapılabileceği fikrini vermesi bile bir yardımdır. rick'leri o yola kanalize etmesi cihazı bulmaları kadar önemli.) o tek rick'i rickest rick yapar benim gözümde. belki de evil morty'nin rick'i bu arkadaştır. ana kötüdür. her şeyin sebebidir. bilemiyoruz. fakat merak uyandırıyor. diğer türlü bir sürü rick'in keşfi yapıp dernek kurmaları biraz daha tırt bir senaryo gibi geliyor bana.

her neyse, c-137 intikam arayışına devam ederken birliğe bağlı tüm rick'leri yok etmeye başlıyor. boyutlar, gezegenler, labirentler süren macerasının sonlarına doğru onu, yani ailesini öldüren rick'i bulduğunu düşünüyor. fakat hayır. diğer boyuttan gelen rick olduğu sandığı kişi bir elinde bir tesseract tutuyor ve ölmeden önce onu parçalıyor. bu tesseract'ta asıl düşmanının lokasyonu mu vardı acaba? bilemiyoruz.


c-137 yıllardır peşinde koştuğu intikamı hala alamamanın üzüntüsü ile ruhsal bir çöküşe giriyor. kendisi için gelen diğer rick'leri bir bir indiriyor. yetmiyor, eli arttırıp kendisini yok etmek için toplanmış binlerce rick'in inlerine giriyor. tabir-i caizse rick katliamı yapıyor. artık birlikten eser kalmamış. yıkıntılar arasında kalan sefil rick'ler elini ayağını öpelim bize kıyma diyorlar. daha sonra c-137 önderliğinde yeni citadel'in kuruluşunu görüyoruz. şimdi asıl yazmak istediklerim bu konu ile alakalıydı aslında ama girizgahı biraz uzun tuttum sanırım :)

son bölümde gördük ki c-137 tüm rick'leri, sınırsız evrenler arasından sadece o evrende en zeki insanın rick olduğu evrenlere kısıtlamış

yani bize söylenen o. peki c-137 bu merkezi sonlu eğriyi nasıl oluşturdu? işte bu yeni citadel'i kurarken c-137 sadece kendisinin ürettiği portal sıvısının kullanılması şart koşmuş olabilir. yani tüm o rick'lerin tüm o portal sıvıları tek bir merkezden üretiliyor. citadel'de. o da c-137 rick'in kontrolü altında. bu da o portal sıvısı ile sadece belli evrenler arasında geçişe izin veriyor. hatta bu, tüm rick'lerin hangi evrenler arasında geçiş yaptıklarını citadel tarafından geriye dönük kontrol edilebilir kılıyor olabilir. evil morty ile ilk tanışmamızda bunun konusu geçmişti. rick neden bunu yaptı? çünkü bence ailesini öldüren rick'i bu merkezi sonlu eğride sıkıştıracağını düşünüyor. tabii bu konularda yanılıyor olabilirim, tamamen kendi sallamasyonum.

c-137 rick'in anılarının sonuna doğru, citadel'i kurduktan sonra 1. sezondaki ailesinin evine uzay arabasıyla çarpmasını ve şimdiki morty'si ile tanıştığını görüyoruz. rick'in anıları son buluyor.

peki, evil morty'ye dönelim

başkan olunca ne yaptı? önce konseyi dağıttı. kendisine karşı çıkabilecek rick'leri elimine etti. ardından portal sıvısını kirletmeye başladı. c-137'den merkezi sonlu eğriyi nasıl bitireceğinin bilgisini aldı. (sanırım) portalla kaçmaya çalışan ya da öldükten sonra bilinçlerini klonlarına aktarmak isteyen tüm rick ve morty'lerin kanını portal sıvısı ile karıştırıp bu karışımla diyarda bir gedik açtı. bu gedikten (solucan deliği benzeri) geçtikten sonra sarı bir portal açarak, rick'in o evrende en zeki insan olmadığı bir evrene geçti.


aklımıza "evil morty, sarı portal sıvısını kendisi mi yaptı?" sorusu geliyor. evil morty o kadar akıllı mı? ya da merkezi sonlu eğri yok edilince saf portal sıvısı renk mi değiştirdi? bu renk muhabbetinin bir anlamı var mı? c-137 hariç tüm rick'ler öldü mü? citadel'i son görüşümüz mü? birçok soru var cevaplanacak. sezon finali 20 dakikalık kısacık bölümde birçok soruyu cevaplandırarak ama daha çok yeni soru işareti bırakarak bitti.

bence evil morty, c-137 'den merkezi sonlu eğriyi bitirecek yöntemi öğrendi

kendi portal sıvısını oluşturacak ya da kendi rick'inden öğrenecek kadar zeki. citadel'i yok etti. belki de evil morty, diğer boyuttan gelen rick'in (bence ilk citadel'i oluşturan rick) morty'si. o yüzden bir rick'ten gerçekten bıkan ilk morty. artık bu düzenden kurtulmak istiyor fakat c-137'nin merkezi sonlu eğrisine sıkışmış durumda. fakat tüm rick'lerin yok olduğunu sanmıyorum. birçok morty ile birlikte az sayıda olsa da birkaç rick kurtulmuş olabilir.

önümüzdeki sezon belki 8-9 bölüm sevdiğimiz, alakasız maceralar izledikten sonra ana hikayede diane sanchez'i görebileceğimizi düşünüyorum. evil morty büyük ihtimalle rick'in eşiyle mutlu olduğu evrenlerden birine geçiş yapmış olabilir. belki orada kaos çıkartacak, belki de mutlu bir yaşam sürecek. ayrıca c-137'nin neden eşini başka bir boyuttan getirmediği ya da klonlamadığının cevaplarını alacağımıza inanıyorum.

çok uzun bir yazı oldu. siz belki bir çırpıda okursunuz da benim yazmam neredeyse bir haftamı aldı, o yüzden paragraflar arasındaki geçişlerde sıkıntılar olabilir.