Yeni Sezon Öncesi Kafası Karışık Olanlar İçin Dark'ın 1. Sezonunun Özeti

Dark dizisinin 1. sezonunda neler olduğunu unutanlar için 2. sezon öncesi ilaç gibi gelecek bir yazı.
Yeni Sezon Öncesi Kafası Karışık Olanlar İçin Dark'ın 1. Sezonunun Özeti

olay özeti şöyle: dizide 4 temel aile var ve kimin eli kimin cebinde belli değil. bir dedikodu silsilesi olarak anlatırsak:

1. nielson'lar

bunlar şehre dışardan geliyor. agnes, eski rahip olan kocası noah'yı boşamış. yanında oğlu tronte'yle geliyor winden'e. tronte büyüyüp gazeteci oluyor. jana'yla evleniyor, ulrich ve mads diye iki çocukları oluyor, ama tronte o sıralar nükleer tesisin başına geçmiş olan claudia tiedemann'la kırıştırıyor. küçük oğlan mads zamanda yolculuk denemelerinde ölüyor. mads kaybolduğunda tronte claudia'yla beraber olduğu için jana kocasını asla affetmiyor. ulrich de zaten isyankar ergen, ve kardeşinin ne ölüsünü ne dirisini bulabilen polis egon tiedemann'a sürekli atar yapıyor. ulrich'in lise aşkı katharina. ulrich'e saplantılı biçimde aşık olan bücürük hannah ulrich'e iftira atıyor, katharina'ya tecavüz etti diye. sonra büyüyorlar, ulrich'le katharina evleniyor. katharina okula müdür oluyor. magnus, martha, mikkel diye üç çocukları oluyor. bu esnada ulrich karısını taze dul hannah ile aldatıyor bir yandan. küçük oğlan mikkel de zamanda yolculuk yapıp 33 yıl öncesine gidiyor. göt gibi ortada kalan mikkel'i hemşire ines kahnwald evlat ediniyor ve michael adını veriyor. michael geçmişte hannah'nın çocuk haliyle tanışıyor ve büyüyüp evleniyorlar (evet, babasının sevgilisiyle evleniyor).

2. kahnwald'ler

daniel kahnwald'in kızı var, ines. ines evlenmiyor. onun yerine gelecekten gelen mikkel'i (michael'i) evlat edinip büyütüyor. michael yavrum hannah denen forospuyla evleniyor ve çocukları jonas doğuyor. çocukluk hali geçmişe gitmeden bi kaç ay önce michael olayı özetleyen bi mektup bırakıp kendini asıyor. babası kendini asınca jonas deliriyor, okulu falan bırakıyor. jonas bi ara martha nielsen'le (yani öz halasıyla) kırıştırmış ama sonra bartozs tiedemann martha'yı kapıyor. jonas önemli. ilerde geçmişi geleceği birbirine katan, noah'la savaşan insan jonas olacak. hannah masörlük yaparak kazanıyor hayatını. ulrich'le ilişkileri ortaya çıkınca katharina bunun üstüne yürüyor. bu da suçu ulrich'e atıyor, o beni ayarttı, zorladı diye. bi yandan alexander'ı tehdit ederekten ulrich'ten intikam alma girişimlerine başlıyor.

3. tiedemann'lar

doris'le egon'un küçük kızı var claudia. ama gizemli yabancı agnes nielsen doris'i baştan çıkartıyor ve aralarında lezbiyen bi ilişki başlıyor. bu arada claudia'nın beyaz köpeği (gretchen) mağaradan geçip 33 yıl sonrasına gidiyor. claudia nükleer tesisin başına geçtikten sonra 1986'da çocukluğunda kaybettiği köpeğini buluyor. claudia'nın pasaklı bi kızı var, regina, azcık da sümsük. katharina'yla ulrich ergenken bunu ormanda bi ağaca bağlayıp kaçıyorlar. regina o esnada mağaradaki zaman yolculuğunun sarsıntılarını yaşadığı için ömür boyu kabuslar görüyor. sonra bizim küçük cadı hannah, ulrich nielsen'i katharina'ya tecavüz etti diye şikayet ettikten sonra suçu da regina'ya atıyor. regina'nın dedesi (egon) polis, herhalde dedesine o söylemiştir diyor. bunun üzerine katharina regina'yı dövüyor. ondan sonra bu ikisinin arası hep limoni. katharina'nın ormanda regina'yı sıkıştırdığı bi gün belinde silahla boris çıkıp geliyor ve regina'yı kurtarıyor. boris sonradan alexander ismini alıp kayınvalidesi claudia'nın yanında nükleer tesiste çalışmaya başlıyor ve zamanla tesisin başına geçiyor. hannah'dan kaçar mı, tabii ki de olaya uyanıyor, gerçek pasaportunu alıp saklıyor ve alexander'ı tehdit ediyor, ben senin kim olduğunu biliyorum, ulrich'in canını yakmazsan ifşa ederim seni diye. regina'yla alexander'ın bi oğlu var, bartozs, hani jonas kahnwald psikiyatrik tedavi görürken martha nielsen'i kapan. meğersem claudia yaşlanıp dünyayı kurtarmaya karar veriyormuş ve noah'la claudia bi savaş içindeymiş. ikisi de bartozs üzerinden oynamaya başlıyorlar. tabi claudia bartozs'un anneannesi diye o kazanır sanıyorsunuz ama noah'yı yercih ediyor velet.

4. doppler'ler

greta'yla bernd evli. bunların bi oğlu var helge. yavrum doğuştan ezik, anası greta bunu sürekli ezikliyor. çünkü büyük ihtimalle çocuk kocasından değil egon tiedemann'dan. bernd nükleer tesisin yapım kararında ve yönetiminde bulunuyor. tabi almanlarda liyakat sistemi olduğu için oğlu helge tesise müdür olmuyor. onun yerine tesisin kapısına bekçi oluyor ve tesisin direktörü claudia tiedemann'a fena halde aşık. ama claudia buna pas vermiyor. noah da bunu kullanıyor zaten, bütün pis işlerini helge'ye yaptırıyor. helge yaşlanınca da noah geri dönecek diye dellenip ortalığı ayağa kaldırıyor ama kimse buna inanmıyor. helge'nin bi oğlu var, peter. küçükken ölü kuşların resmini çizen, büyüyünce de polis olan charlotte'la evleniyor. iki tane çocuk yaptıktan sonra gey olduğuna karar veriyor peter, karısını trans benni'yle aldatıyor ve karısıyla araları açılıyor. büyük kızları franziska okulun ineği gibi görünse de fena akıllı, ve magnus nielsen'le flörtleşiyor. küçük kız elisabeth sağır-dilsiz. sevgilisi var yasin diye (o da sağır dilsiz). noah yasin'i kaçırıp zaman yolculuğu denemesinde öldürüyor. bu arada ulrich, oğlu mikkel'in kaybolmasından helge'yi sorumlu tutuyor (ne olsa onun başına patlıyor zaten) ve 66 yıl öncesine gidip çocuk helge'yi öldürmeye çalışırken orada helge'nin babası bernd bunun ağzına sıçıyor. 

ekleme: tannhaus, charlotte'un dedesiymiş, o köstekli saati de charlotte'a tannhaus yapmış. bence mümkün. tannhaus zaman yolculuğu makinesini ilk yapan kişi. bunu ayrı ayrı claudia ve jonas ziyaret ediyor.

ulla ve jürgen obenforf'un oğlu kızıl kafalı erik, noah'nın kaçırıp zaman yolculuğu denemesinde öldürdüğü ilk çocuk, en azından bizim izlediğimiz sırada.

Dark İzlerken Beyni Yananların Kafasındaki Soru İşaretlerini Giderecek Bir İnceleme