Yeni Thanos'umuz Kang'i de İçeren Ant-Man ve Wasp: Quantumania Fragmanının İncelemesi

Kısaca yeni Thanos olarak adlandırabileceğimiz Kang'in nasıl bir karakter olduğunu ve nelere muktedir olduğunu Loki dizisinden sonra doğru düzgün şekilde ilk defa bu filmde izleyeceğiz. İncelemeler başlasın!

Fragmanı önden verelim

marvel studios, phase 4'ü black panther: wakanda forever filmi ile kapatacakken aynı zamanda phase 5'i de ant-man and the wasp: quantumania ile açmaya hazırlanıyor. son zamanlarda marvel marketing için eskisi kadar erken başlamıyor. bu seneye kadar 6-7 ay öncesinde fragmanlar ve promosyon materyalleri piyasaya çıkmaya başlardı. şu an bu 4 aya kadar indi. tabii eskisine oranla artık diziler sayesinde daha çok mcu içeriği takip ediyoruz. o yüzden acele etmemeleri ve agresif bir marketing stratejisi izlememeleri de anlaşılır. quantumania içinde marketing süreci yayınlanan fragmanla başlamış oldu.

ant-man filmlerinin mcu'nun geri kalanı düşünüldüğünde seyirci gözünde underrated kaldığını düşünüyorum

filmler yüzeyde basit gibi görünüyor olsa da ilk filmde bahsettiği, ikinci filmde de yüzeyini kazıdıkları quantum konsepti, avengers: endgame filminde çok önemli bir rol oynadı. bu film ve devamında ise daha büyük bir rol oynamaya devam edecek. the multiverse saga'nın ana hikaye parçalarından biri olacak. özellikle de kang ile bağlantısından ötürü.


kang the conqueror

gelelim belki de bu film için öncekilere oranla insanların daha fazla heyecanlı olmasının temel sebebine. kang çizgi romanlarda ilk kez rama-tut olarak 1963'te fantastic four çizgi romanlarında, 1964 yılında da kang olarak the avengers çizgi romanlarında görünmeye başlayan bir karakter. gerçek ismi nathaniel richards ve 31. yüzyılda doğuyor. elindeki teknoloji ile farklı zamanlara gidip o zamanları fethediyor. ele geçirdiği zamanları ise chronopolis ismini verdiği şehrinde topluyor.


karakteri mcu'da ilk kez ant-man and the wasp: quantumania filminde izleyeceğiz ama onun varlığını ilk kez öğrendiğimiz yapım bu değil tabii ki. loki dizisinin ilk sezonunda gördüğümüz he who remains, kang'in variantlarından biriydi. bizi kang'in gelişi hakkında uyarmıştı. loki dizisinin ikinci sezonu da aslında kang'i işleyecek. ama belki variantlarından birini de kullanabilir. zira kang'in immortus, rama-tut, scarlet centurion, iron lad, kid immortus, mr. gryhon gibi sayısız farklı versiyonu mevcut. the multiverse saga boyunca kang'in farklı filmlerde, farklı variantları kullanılacaktır.


fragmana dönersek

karakterlerimizi bu filmin hemen hemen başlarında quantum realm'e geçerken göreceğiz. zaten filmin ciddi bir çoğunluğu quantum realm'de bu sefer. daha öncede dediğim gibi bu diyarın sadece yüzeyini kazıdık. şimdi keşfetme zamanı. marvel'ın kozmik tarafında olduğu gibi bu diyarla da alakalı çok keyifli hikayeler anlatılabilir. janet bir önceki filmde quantum realm'den kurtarılmış ve çeşitli güçler kazanmıştı. filmde ekibimize onun rehberlik edeceğini tahmin etmek hiçte zor değil. scott'ın kızı cassie'yi bu sefer gerçek manada aksiyonun içerisinde bir karakter olarak göreceğiz. filmin hikayesinde önemli bir yeri olacak. önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacak young avengers ekibinin de çok önemli bir üyesi zaten.

çizgi romanlarda kang'in chronopolis isimli bir şehri var. fethettiği zamanları o şehirde topluyor. chronopolis bu filmde illaki yer alacak. ama şu anda tam olarak çatışmayı çözebilmiş değiliz. kang, cassie'yi ona karşı kullanarak ant-man'in kendisine ait olan bir şeyi geri çalmasını istiyor. acaba bu ne? filmde bill murray'in canlandırdığı krylar olduğunu tahmin ettiğimiz bir karakter ve m.o.d.o.k. da var. (m.o.d.o.k.'un ise ilk filmdeki darren cross olması bekleniyor.) anladığım kadarıyla kang ve krylar'ın yöneticisi olduğu quantum realm'deki medeniyet arasında önemli bir çatışma var. bunlar bir şekilde kang'i ya orada tutmayı başarıyorlar ya da kang'e karşı direniyorlar. kang'in bundan kurtulmak için bir şeye ihtiyacı var. o şeyde scott'ın çalacağı şey olacak. benim tahminin kang'in time chair denilen uzayda ve zamanda hareket etmesini sağlayan cihazı. filmde kang'i gerçek manada hareket etmeye başlamak üzereyken bulacağız diye düşünüyorum. bu filmden sonra bütün gücüyle mcu'ya karşı harekete geçecektir.


fragmanda dikkatimi çeken şeylerden biride kang'in time chair'ı olduğunu tahmin ettiğim cihazın etrafındaki halkalar oldu. halkalar korkunç şekilde shang-chi filmindeki halkalara benziyor. neredeyse aynı tasarıma sahip. filmin after credits sahnesinde halkaların bir sinyal göndermesinden bahsedilmişti. ms. marvel dizisindeki bangle ile de ten rings arasında bir bağlantı kurulmuştu. iki nesne de kang ile alakalı olabilir. ağır ağır the multiverse saga'da da taşlar yerine oturmaya başlıyor gibi görünüyor.


marvel studios birçok kez ant-man and the wasp: quantumania filmine önceki iki filmden daha farklı yaklaşıldığından, onlardan ölçek olarak çok daha büyük ve kapsayıcı olduğundan bahsetmişti. fragman gerçekten bunu kanıtlıyor. bu filmin bazı sahneleri avengers: endgame ile aynı stüdyoda çekildi. özellikle final dövüşünün ölçeği ile alakalı bir fikir verebilir bu. bu filmin yazarı jeff loveness avengers: the kang dynasty filminin de senaryosunu yazıyor. iki film doğrudan birbiriyle ilişkili. shang-chi and the legends of the ten rings'in yönetmeni destin daniel cretton ise avengers: the kang dynasty filmini yönetecek. the multiverse saga'nın hikaye olarak nerelerden besleneceği belli oluyor aslında.

ilk fragman ile alakalı dikkat çeken detaylar böyleydi

ikinci fragman geldiği zaman muhtemelen üzerine konulacak başka şeyler de olur. quantumania, avengers: endgame'den günümüze kadar gelen süreçte en önemli mcu filmi benim açımdan. bu film hata kaldırmayacak bir film. bütün saga'nın büyük villain'ı bu filmde çıkıyor. motivasyonu ve belki de kökeni bu filmde anlatılacak. devamının bütün yol haritası bu filmde çıkarılacak. nasıl ki the infinity saga içerisinde thanos ile alakalı şeyler olan filmlerde hata yapılmadıysa the multiverse saga'nın da kang ile alakalı şeylerde asla hata yapmaması lazım.