Yeraltı Sularının Yerini Değiştirdiğimiz İçin Dünya'nın Eksenini Kaydırıyor Olabilir miyiz?

Bu olasılık aklınıza hiç gelmemişti, kabul edin.
Yeraltı Sularının Yerini Değiştirdiğimiz İçin Dünya'nın Eksenini Kaydırıyor Olabilir miyiz?
iStock

su; yaşam dediğimiz kriterin olmazsa olmazlarından biridir. dünyadaki yaşam için o kadar önemlidir ki, başka gezegenleri incelerken bile ilk olarak skalamıza önlerden girmektedir.

hazır su hayatımızda bu kadar önemliyken, amerikan jeofizik birliği geçen ay yani, 15 haziran 2023'te şaşırtıcı bir duyuru yaptı. duyuruda, seul ulusal üniversitesi'ndeki bilim insanlarından ki-weon seo'un araştırmasına göre "dünya'daki 8 milyar insan o kadar çok yeraltı suyu çıkarıp başka yerlere pompalıyor ki, dünyamızın dönme ekseninde fark edilebilir bir kayma sağlıyor" dendi.

1993'ten 2010'a kadarki veriler ve iklim modelleri üzerinde yapılan çalışmalara göre yaklaşık 2.150 gigaton yeraltı suyunu pompaladığımızı tahmin eden ki-weon seo, bunların başlıca tarım, madencilik veya evsel kullanım için yapıldığını dile getirirken, dünya'nın ağırlık merkezindeki değişiminden dolayı hafif ama fark edilir bir kaymaya neden olduğumuzu da ekledi. bu da, dünya'nın dönme kutbunun son yirmi yılda yaklaşık bir metre kadar kaymasına neden olduğunu dile getirdi.


peki neden bu olay bu kadar önemli, hemen kısaca açıklama getirelim


ilk olarak güneş'in dünya'ya çarpma açıları değişeceğinden dolayı, bu durum mevsimlerin işleyişinden başlayarak hayatımızın neredeyse her yönünü değiştirebilir. gezegenin daha önce güneş gören bölümleri karanlığa gömülebilir veya her seferinde aylarca doğrudan güneş ışığına maruz kalabilir. bu durumda özellikle kuzey ve güney kutupları gibi yerlerde hava sıcaklıkları artacaktır. kutuplardaki sıcaklığın bu şekilde ikiye katlanması sonucu, kutup buzulları tamamen eriyerek, deniz seviyelerinin yaklaşık 7 metre kadar yükselebileceği ve dünyadaki kıyı kentlerinin sular altında kalabileceği söyleniyor.

ayrıca denizlerde de sıcaklık artacağından hem deniz yaşamı olumsuz etkilenecek hem de daha güçlü kasırgalara ve tropik fırtınalara yol açacaktır. bu hem hayvanlarda hem de bitki örtüsünde bozulmalara yol açacaktır.

hatta magma tabakasındaki dönüş açısı da değişebileceğinden dolayı bunun plaka hareketlerini de etkileyebileceği düşünülmektedir.

kaynak ve ileri okumalar için: 1 / 2 / 3