Yerçekimi Olmasaydı Ne Gibi Değişiklikler Olurdu?

Dünya'nın kütle çekimi olan yerçekimi, aslında inşa ettiğimiz gündelik hayatın mevcudiyetini sağlayan bir şey. Peki ya işler tersine dönseydi bizim için neler değişirdi?
Yerçekimi Olmasaydı Ne Gibi Değişiklikler Olurdu?
iStock


yerçekimi olmadan kütle var olamaz. kütle oluşturan madde, devam eden varlığını sürdürebilmek için yerçekimi olarak adlandırdığımız fenomene bağlıdır. yerçekimi; kütlenin uzay zamanı bükmesi ile oluşur:


aniden yerçekimi "kapalı" olsaydı hayat olur muydu?

cevap: hâlâ hayır.

bunun nedeni, her şeyin uçup gideceğinden değil, çünkü maddeyi bir arada tutacak yerçekimi olmayacaktı. yerçekimi, uzay-zaman özelliğidir. yerçekimini "kapatmak" için tek yol evreni yok etmektir.

astronotlarımız ve diğer birçok canlılar, mikrogravite ortamında uzayda hayatta kalıyor. kuramsal olarak bir astronot sınırsız olarak hayatta kalabilir. bununla birlikte, eğer yeryüzünün de yerçekimi olmadan hayatın gelişip gelişmeyeceğini soruyorsan.hayır diyebilirim. yerçekimi, yıldızları bir araya getiren atomlardan sorumlu. yerçekimi, gezegenlerin atomlarını birleştirerek yaşam için bir yer yaratıcıdır.

yani yerçekimi kütlenin (maddenin) bir ürünüdür. eğer kütleniz varsa yerçekiminiz var. 

yerçekimi yok = kütle yok. 

kütle yok = gezegen yok.

yerçekimi olmayan herhangi bir gezegen var mı??

bazı belirli bölgelerde yerçekimi olmadan bir gezegen elde etmek mümkündür. etrafındaki gezegenin açısal hızı kendi ekseni ise, santrifüj kuvveti uygulayacak kadar büyükse, belirli bir bölgedeki yerçekimi etkisini tam olarak karşılayacak kadar güçlü olur. (ekvator düzleminde gerekli açısal hız en az olmalı, ekvator dışındaki herhangi bir yerde santrifüj kuvveti, o bölgedeki yerçekimi kuvvetinden daha büyük olacağı için, merkez kuvvete karşı koymak için daha büyük açısal hıza ihtiyaç duyar ve gezegende önemli etkilere neden olur).

doğrudan söylemek gerekirse, sıfır yer çekimi olan bir gezegene sahip olamazsınız, ancak gezegenin bazı bölgelerinde nesnelerin yüzdüğü bir gezegen bulabilirsiniz.

Ay, Aniden Ortadan Kaybolsaydı Neler Olurdu?