Yeterince Uzak Bir Mesafeden Dünyaya Teleskopla Bakarak Dinozorları Görebilir miyiz?

Epey zor bir olay fakat olsa güzel olurdu.
Yeterince Uzak Bir Mesafeden Dünyaya Teleskopla Bakarak Dinozorları Görebilir miyiz?
iStock.com

yeterince uzaktan dünyaya teleskopla bakılsa, geçmişteki olaylar ve canlılar, söz gelimi dinozorlar görülebilir mi? teoride evet. ancak bunun için çok çok büyük teleskoplar gerekmekte. bir reddit kullanıcısı, gerekli hesaplamaları yapmış:

dinozorların tahminen, yaklaşık olarak 65 milyon yıl önce yok olduğunu hesaba katarak, onları görebilmek için 65 milyon ışık yılı uzaktaki bir galaksiden dünyamıza baktığımızı düşünelim. optik çözünürlük formülününden yola çıkarak,

iStock.com


i-
bu uzaklıktan dünyayı görebilmek için, yaklaşık olarak 5,8x10^10 metre büyüklüğünde bir lense ihtiyaç duyulmakta. bu da takriben dünya ile güneş arasındaki mesafenin üçte birine denk geliyor.

iStock.com


ii- dinozorları görebilmek için ise çok daha büyük bir lens gerekiyor, yaklaşık olarak 4.4 ışık yılı büyüklüğünde. güneş sisteminin iki katından daha büyük bir uzunluk bu. vuhuu!!!

iStock.com


tam bu noktada devasa bir kütleyi küçük bir noktaya sığdırmaya çalışmaktan ötürü, karşımıza kara delik oluşumuna neden olma gibi küçük bir problem (!) çıkıyor tabii. ehh o kadar kusur, kadı kızında da olur canım diyelim artık.

iStock.com


https://www.reddit.com/…rom_earth_could_we_see_the/