Yeterli Sayıda Deneme Yaparak Duvarın İçinden Geçebilir miyiz?

Çocukluğumuzun en büyük hayallerinden biri olan duvarın içinden geçme meselesi imkansız değil, biraz zormuş.
Yeterli Sayıda Deneme Yaparak Duvarın İçinden Geçebilir miyiz?

eğer yeterince uzun bir süre boyunca denersek teorik olarak duvarın içinden geçebilmemiz mümkün.

biz dahil evrendeki her şeyin %99,9'unun boşluktan oluştuğunu düşünürsek çok da şaşırmamamız lazım aslında buna. neredeyse tamamı boşluk olan şeyler nasıl birbirlerinin içinden geçemez? duvara yumruğumuzu vurduğumuzda örneğin, elimizdeki atomların çoğu boşluk, duvardaki atomların da... o halde niye maddelerin içinden geçemiyoruz?

bunun olmayışının nedeni atom çekirdeği etrafında hiç durmadan dönmekte olan elektronlar. yumruğumuzu duvara vurduğumuzda aslında duvarın en üst yüzeyindeki elektronlar, aynı yükte olan elimizin üst yüzeyindeki elektronlara bir itme kuvveti uygular. bu itme kuvveti o kadar güçlüdür ki aslında gerçekte hiçbir şeye dokunamamıza neden olur. sadece yaklaştırmış oluruz. sonuç olarak elimiz kırılır, kanar ama duvardan geçmez. (bkz: #31823680)

fakat asıl ilginç kısım burası. kuantum mekaniğine göre elektronlar sürekli hareket halinde olduğu için, biz yeterince uzun bir süre duvarın içinden geçmeyi denersek elbet bir zaman duvardaki elektronların arasındaki boşluklar ile vücudumuzdakiler birbirleri üstüne denk gelecek ve biz duvarın içinden geçebileceğiz! eğer birkaç tirilyon kere duvarın içinden geçmeyi denersek bu olasılık bunların birinde gerçekleşir ve kendimizi duvarın öteki tarafında buluruz. 

tabii bu yüz binlerce yıl alabileceğinden hala kapıyı kullanmak daha mantıklı.