Yıllarca Play-Off'a Bile Giremeyen Boston Celtics'i 10 Yıldır Diri Tutan Taktik Dehası: Danny Ainge

NBA takımlarından Boston Celtics'in genel menajeri Danny Ainge, yaptığı öngörülemez transferlerle genel menajerlikte çığır açmaya devam ediyor. 90'ların başından 2000'lerin ortalarına kadar vasat bir performans gösteren Celtics, bugün NBA'in düzenli şampiyonluk adaylarından biri.
Yıllarca Play-Off'a Bile Giremeyen Boston Celtics'i 10 Yıldır Diri Tutan Taktik Dehası: Danny Ainge


boston celtics'in başarılarının ardında danny ainge isimli gangster var. bu sıfat son derece uygun çünkü resmen diğer takımlardan haraç kesiyor.

2007'de takımın yıldızı paul pierce sakatlanınca ligi son sırada tamamlayan takımı elinde ne var ne yok kevin garnett ve ray allen için takas ederek 2008'de şampiyon yapmıştır. şampiyon kadroyu 2013'e kadar korumuş, bu arada bir nba finali, 1 konfederasyon şampiyonluğu , 2 konfederasyon yarı finali daha başarılara eklenmiş.

Paul Pierce, şampiyonluk kutlamaları sırasında.

2013'te ilk turda elenen takımı elindeki yıldızlar halen değerliyken takas etmiş (koç dahil). şampiyon takımı tamamen dağıtmış rondo üzerine takım kurmaya karar vermiştir. takas ettiği oyuncular karşılığında gelen oyuncuları da başka takaslarda kullanıp birçok ilk tur draft hakkı, brooklyn nets'in tüm geleceğini almıştır. takas ettiği yıldızların tamamı düşüşe geçmiş, brooklyn nets'e sadece iki playoff katılımı başarısı getirmiştir.

Rajon Rondo.

takımın başına o zamanlar çok da tanınmayan ncaa koçu olan brad stevens'ı getirmiştir ki kendisi kısa sürede genç yaşına rağmen gregg popovich, rick carlisle, mike d'antoni vs. ile kıyaslanmaya başlamıştır.

Rajon Rondo ve Brad Stevens.

rajon rondo'nun gelişiminin durduğunu fark edip onu da dallas'a itelemiş. ucuz parçalarla kurduğu takımına (isiah thomas için marcus thorton+draft hakkı; jae crowder+draft hakkı için rajon rondo vs.) 2013-2016 arası draftlardan gelen yan parçalar eklemiş, bu süreçte sadece bir sezon playoff dışı kalıp 2016'da normal sezonu lider tamamlayacak kadro kurmuştur. rondo, thorton da diğer takas ettiği oyuncular gibi iflah olmamıştır. takımı ise şampiyonluk radarına girmiştir.

Isiah Thomas.

2017 sonunda draft'lardan gelen oyuncuların şampiyonluk için yeterli olmadığını fark edip takımı bir üst seviyeye çıkarmanın derdine düşmüş; senelerdir top-3'ten seçim yapmasına sebep olan brooklyn nets'in draft hakkı+sakat isiah thomas+ jae crowder'e karşı kyrie irving'i almıştır ve her zamanki gibi takas ettiği oyuncular düşüşe geçmiştir, takas ettiği draft hakkının değeri düşmüş, aldığı oyuncu; kyrie irving ise seviye atlamıştır.

Kyrie Irving, Boston'dan önce LeBron James'in takımı Cleveland Cavaliers'ta oynuyordu.

doğu şampiyonuyken ilk sıradan seçim yapması yetmiyormuş gibi bir kazık da philedelphia 76'ers'a atmış; jason tatum'ın markelle fultz'tan çok daha iyi olduğu halde üçüncü sıradan seçileceğini bilip birinci sıra hakkını üçüncü sıra hakkıyla değişip ekstra draft hakkı kazanmış. 3. sıradan bu sezonun en iyi çaylağını seçmiştir. tabi takas ettiği markelle fultz da danny ainge'nin takas ettiği iflah olmayan oyuncular listesine eklenmiştir.

karşılıksız adam verse uzak durulası genel menajerdir bu adam.

not: ainge'in takım üzerindeki etkisini boston celtics'in play-off tarihine bakarak anlayabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir