Yıllardır Sırrı Çözülemeyen Tarihi Olay: İngilizler 1942'de Muğla'yı Neden Bombaladı?

1942'de, 15 Mart'ı 16 Mart'a bağlayan gecede Muğla'nın Milas ilçesi bombalarla karşılaştı. Olayın bir öncesi veya sonrası yoktu. Peki neden?
Yıllardır Sırrı Çözülemeyen Tarihi Olay: İngilizler 1942'de Muğla'yı Neden Bombaladı?

mart 1942...

dünya savaşlarla ve şiddetle çalkalanırken gezegendeki tüm uluslar gibi türk ulusu da teyakkuzdaydı ve etrafında kopan kıyametten ötürü gergindi.

15 mart'ı 16 mart'a bağlayan gecenin yarısında savaşta tarafsız konumda olan türkiye cumhuriyeti'nin muğla ilinin milas ilçesi koca koca bombardıman uçaklarıyla bombalanmıştı. askeri cephanelik ve pek çok tarla zarar görmüştü. ayrıca bir türk vatandaşı ölmüş, bir türk vatandaşı da yaralanmıştı.


türkiye gibi tarafsız bir ülkenin bombalanmasına kimse anlam veremedi. bölgede alman bombalarının parçaları bulundu. ilk akla gelen almanya'nın türkiye'yi bombalamış olmasaydı. fakat bombalanmadan sonra ne askeri çıkarma oldu ne de başka bir saldırı.

esrarengiz saldırı türkiye'yi ingiltere'nin yanında savaşa sokmak isteyen ingilizler tarafından alman süsü verilerek düzenlenmişti. yavuz ve midilli olayına benzer bir kumpas söz konusuydu. o dönemki churchill - inönü gizli görüşmelerinden sonuç alınamaması bu komplo teorisinin doğruluk payını artırmakta.

ingilizler ise milas ile rodos'u karıştırdıklarını, bir kaza olduğunu açıkladılar ve zararları tazmin ettiler.


kaynak
wikipedia kaynağını açamayanlar için cumhuriyet gazetesi