Yılların Sorunsalına Net Bir Açıklama Getirelim: İlk Buluşmada Hesabı Kim Öder?

Sözlük yazarlarının bu yorumlarıyla kafanızda daha net bir tablo oluşacak diye düşünüyoruz.
Yılların Sorunsalına Net Bir Açıklama Getirelim: İlk Buluşmada Hesabı Kim Öder?
50 First Dates (2004)

Bir erkeğin gözünden temel kurallar

kadın ısrarla ödemek istiyorsa bir beklentiye girmeyin.

kahveleri ben ödeyeyim bari deyip hesabı size bırakıyorsa devamı gelecektir.

hesap geldiğinde kadın ölü taklidi yapıyorsa masraflı biri olacağı kesindir.

hesap geldiğinde erkek ölü taklidi yapıyorsa fakirdir, aç karnını doyurmaya gelmiştir. doyurun sevaptır.

Bir kadından dinleyelim

bazı kurallarım var, öncelikle:

1) sırf erkek diye hesabı ödetmekten

2) cimrilikten

3) başkalarının cüzdanını s*kmeyi uyanıklık saymaktan nefret ederim, birlikte su içmem, o derece.

benim uyguladığım kural şu: ben davet ettiysem ya da benden az kazanan biriyse ben öderim. nerden bileceksin az kazandığını diyenleriniz için: bilirim.

o davet ettiyse yarısını ödemeyi teklif eder ve bunda ısrarcı olurum. bu konuda tam hacıağalık yapacağına dair işaret görürsem gizlice öderim, borçlu kalmam. ama o benden habersiz hallettiyse falan da bozulurum.

benim bulunduğum şehre dışardan geldiyse ben öderim.

mesela ev kadını arkadaşlarım var, biliyorum ki kocalarından aldığı para o cüzdanındaki, hele bir de maddi durumu kötüyse asla ödetmem. hayatta paranoyaklık dercesinde korktuğum şey birinin üzerine yıkılmış görünümlü sülük olmak. okuyorum ekşi sözlük'te falan (gerçi hepsi doğru mu bilinmez de), cüzdanına yalandan davranmak ya da telefonla ilgileniyor gibi yapmak modası geçmeyen hesap kilitleme yöntemleriymiş. b*k yesin içsin o hemcinslerim. rezil ediyorlar bizi.

şartları ne olursa olsun hesap ödemenin erkeğin görevi olduğuna asla inanmıyorum. ha bak ama "sana kiraz alam mı gulüm" diyen bir erkeğe de asla hayır demem ama kimse demedi daha hayatımda.

Bazı ince ayarlar

erkek tarafı olarak ödemeyi yapmak bize düşer ama nezaketen, oldu bittiye getirmeden davetlimiz olan insandan bunun iznini almak gerekir diye düşünüyorum. buluşma doğrudan bir tarafın daveti üzerine gerçekleşmişse davet edenin ödemesi doğrudur. daveti bir kadın yapmışsa ve ödeme konusunda kendi arzusunu açıklamışsa orda cinslik yapıp da ödemeye kalkışmak pek şık bir hareket olmaz. ayrı bir saygısızlık olarak algılanabilir. orada bir paylaşım planı kurulmuş ve ona uymamış olursunuz. bir zaman sonra da samimiyetin pekiştiği durumlarda ödemeyi ortak yapabilir ya da kim müsaitse ona bırakabilirsiniz.

ilk buluşmada ödeme mevzusu bir yana dursun, umarım ilk buluşmaları gerçek kılmak için önümüzde dört başı mamur bir dünya dönme arzusu ile can atıyor olsun.

Son söz

ilk buluşma, ikinci, bilmem kaçıncı fark etmez arkadaşlar. kalabalık bir grup yoksa, kim planı yapıp davet ettiyse hesabı öder. yemeğe çağırdın, sen ödersin. karşı taraf seni sinemaya davet etti. biletleri o alır. sen de mısır-kola alıver, bir şey olmaz. mutluluklar.