YouTube'daki Finans Tüyolarıyla Tanınan Cihat E. Çiçek'in Özgeçmişi

YouTube'da kedisi Frida ile yaptığı yayınlarla tanınan Çiçek'in buralara nasıl geldiğini anlatan bir yazı.
YouTube'daki Finans Tüyolarıyla Tanınan Cihat E. Çiçek'in Özgeçmişi

ilkokulu anadolu'nun çeşitli illerinde okudu fakat babasının tayini sebebiyle amerika'da tamamladı. ortaokulu istanbul'da, liseyi ise belçika'da, brussels american high school'da bitirdi.

ankara iktisadi ticari ilimler akademisi'nde işletme-muhasebe bölümünden mezun oldu. üniversite eğitiminin ikinci yılından itibaren de iş hayatına girdi, kendi ifadesiyle genellikle askari ücretle çalıştı.

askerlik sonrası izmir'deki nato üssünde sivil bütçe personeli olarak görev yaptı. o dönemde bilgisayar merakından dolayı amerikalı bir askerin bilgisayarını, 1000 usd vererek 2 yıllığına kiraladı. bilgisayarların piyasaya yeni çıktığı o dönemlerde kendini bu alanda geliştirmek için bulduğu kurslara katıldı.

hem it hem de finans alanında bilgi sahibi bir personel arayışı olan abd nato biriminin iş ilanına başvurdu ve rakiplerinin üzerinde performans sergileyerek işe kabul aldı. ailesiyle birlikte virginia'ya taşındı ve burada 3 sene görev yaptı.

memlekete döndüğünde sene 1988'di. coca cola'nın manisa'daki fabrikasında mali işler direktörü olarak işe başladı. 2 sene sonra da 33 yaşındayken fabrika müdürü oldu. burada toplamda 10 sene çalıştı. aynı zamanda dışarıda da inşaat işleri yaptı ve çeşitli sektörlerde mağazalar açtı-işletti. yıllık izinli olduğu zamanlarda, şuan çok popüler olan markaların mağazalarını hizmete sundu. (subway gibi.)

spectrum kırtasiye market firmasında 2 sene yönetici olarak çalıştı.

sonrasında tansaş'ta mali işler direktörü olarak görev yaptı. mcdonald's için çeşitli yerlerde besi çiftlikleri açtı-yönetti.

daha sonra hurda araba işine girdi. 2000'lerin başında bu işten ekmek yemeyi ilk fark eden kişi oldu ve 260 arabayı toplayıp rent a car firmalarına sattı. deli para kazanmıştı bu işten. 3 aylık dönemde 1 apartman dairesi, 1 tane de de jeep alacak para yapmıştı.

2004'te bozuk paralarla çalışan otomat makine işine girdi. işi büyütmek için fransa'da bayilikler açmak için girişimlerde bulundu. bu işten de deli para kazandı. 2008 krizi ile birlikte bu işten sıyrıldı.

sonrasında ise farklı sektörlerdeki firmalara danışmanlık yaptı.

şuan ise youtube'da küçük yatırımcılara ücretsiz olarak bir nevi danışmanlık hizmeti veriyor. kendi ifadesiyle; herhangi bir maddi beklentisi yok, manevi tatmin için bunu yapıyor.

bu zaman kadar yaptıklarında hem batmış hem yüksekmiş. inişli çıkışlı bir hikayesi var. bunu da pozitif olarak görüyor. sürekli kazandım, hiç zarar etmedim diyenden uzak durun, dinlemeyin diyor. gayet de haklı dedeciğim.

kendi anlatımıyla dinlemek isteyenler buyursun