Yükleyip Test Edenlerin Gözünden Apple'ın Yeni İşletim Sistemi: iOS 12

Apple, yeni işletim sistemi iOS 12'yi 17 Eylül itibarıyla tüm dünyada kullanıcılarına sundu. Bu yeni işletim sistemini indirip deneyen bazı Ekşi Sözlük yazarları deneyimlerini paylaşmışlar.
Yükleyip Test Edenlerin Gözünden Apple'ın Yeni İşletim Sistemi: iOS 12


ios 12 ile gelen genel özellikler

1) kamera anında açılıyor, klavye hemen çıkıyor, cihaz genel olarak çok akıcı ve pili çok daha iyi gidiyor. applerin açılış hızı, geçiş animasyonları falan her şeyde ciddi iyileşme var.

2) bildirimler app'e göre gruplanmış. dokunduğunuzda tümü görünecek, aynı yerden de o app'in bildirimlerini kısabileceksiniz.

3) fotoğraflar app'inin sağ köşesinde arama tab'ı var, fotoğraflarınızın içeriğine lokasyonuna tarihine ve fotoğraflardaki kişilere göre gruplandığını göreceksiniz ve bunlara göre arama yapabileceksiniz. arayüzde de bazı iyileştirmeler var, hemen alışırsınız.

4) ayarlarda screen time var. hangi app ve app kategorisinde ne kadar zaman harcamışsınız, kaç bildirim gelmiş, telefonu kaç defa ele almışsınız hepsinin çetelesi orada tutuluyor. daha da iyisi bunlara limit belirleyebiliyorsunuz.

5) pil konusunda daha detaylı bilgi var, hangi ara ne yaparken boşalmış görebilirsiniz.

6) bed time (türkçe ne demişler bilmiyorum da hani uyku saatlerinizi ayarlayan app) artık otomatik olarak "rahatsız etme" moduna alıyor uyku saatiniz gelince. ben bunu iptal ettim.

7) "ölçüm" app'i ile boy ölçümü yapmak, ekstra animoji, facetime'da iyileştirmeler, mesajla gelen onay kodunu otomatik kopyalama, keychain ile login bilgilerini girme mekaniklerinde iyileşme gibi bir sürü ufak tefek güzellik

iphone 5s

- ios 11’le birlikte gelen bir hantallık vardı telefonda o tamamen gitmiş. bariz bir şekilde hızlandığını hissettim. 

- kamera açma hızından bahsedilmiş güncelleme öncesi o kesinlikle bende işe yaradı. gözle görülür hızlanma var.

ios 11 sonrası ios 12 ile birlikte telefonun iyice performans düşüklüğü yaşayacağını düşünüyordum ancak şimdilik ilaç gibi geldiğini söylemek tim cook’ a boynumun borcudur.

iphone 6

iphone 6 için güncelleme yaptım dün, çoğu arkadaşın da bahsettiği gibi klavye başta olmak üzere telefon genel olarak serileşti geçişler de bariz fark var ancak bluetooh çalışmıyor.

iphone 6s

sular seller gibi akıyor dostlar. güvenle indirin. şukumu verin sizin için kurban ettim kendimi ama ölmedim işte. bu defa adamlar yapmış. inanılmaz değişiklikler var hoşuma gitti.

iphone 7

şunu fark ettim ki hız konusu abartılacak, lansmanda şak şak alkışlara sebebiyet verecek gibi değil. android işletim sistemli telefon kullanan arkadaşlar bilir, geliştirici modunu açtığınız zaman pencere açılış kapanış animasyon hızını ayarlayabiliyorsunuz bu da size uygulamarın daha hızlı açıldığı hissini veriyor. gözlemlediğim hızın %80ni animasyon %20si bahsedilen performance adjustments.

iphone 7 plus

7 plus telefonu aldığımdan beri hiçbir güncellemeyi yapmamıştım, birden ios 12’ye güncelleyince sanki bambaşka bir telefona kavuşmuş gibi oldum. 7-8 senedir iphone kullanıcısı olarak daha önceki her güncellememde telefon biraz daha yavaşlayıp, kasmaya başladığından ios 12’nin bu kadar iyi olabileceğine ihtimal vermiyordum. şüphesiz yükleyin efendim.

iphone 8 plus

iphone 8 plus ile çok iyi performans gösteren güncelleme, kamera açılışı, ekran geçişleri, home tuşu geçişlerinde gözle görülür hızlanma var hızlanma demeyelim de net geçişler var.

iphone 8 & ipad air 2

iphone 8’de ota ile sorunsuz kuruldu, belki telefonum ağzına kadar uygulama ve veri dolu olmadığından olsa gerek, indexing yaptığını hissetmedim zira telefon zaten hızlıydı, daha da hızlı olmuş.

gerçekten kamera uygulaması bariz biçimde hızlı açılıyor. diğer uygulamalarda da (açılış süresinde) hızlanma var. uygulama arasındaki geçişler (animasyonlar) hızlanmış. klavye de nihayet çok hızlı açılıyor. paylaşım butonuna bastığınızda pop-up geç açılıyordu, düzeltmişler. genel olarak tüm animasyonlarda akıcılık artmış, önceden sanki arada kare atlıyor gibiydi (frame drop). ekranı soldan sağa doğru kaydırarak geri gitme fonksiyonu da daha akıcı ve hatasız çalışıyor. genel olarak sanki ekran 60 değil de 120 hz’miş gibi hissettiriyor.

iphone x

ilk bakışta belirgin bir fark yok. ölçme zamazingosu çalışıyor. bildirimleri gruplama olayı ise geç kalmış bir özellikti, nihayet düşünülmüş. akıcılık ve hız anlamında bir fark görmüyorum. bu devirde flagship telefonların hepsi (android ve ios) dehşet hızlı zaten. değerlendirmeyi milisaniye hesabı yapanlara bırakıyorum.

Televizyon Dünyasının En İyilerini Belirleyen 70. Emmy Ödülleri Sahiplerini Buldu