Yüksek Dozda Radyasyona Maruz Kalan Kişilerdeki Sağlıklı Görünme Hali: Yürüyen Hayalet

Aşırı derecede radyasyon zehirlenmesine maruz kalındığında kişi kendini bir süre gayet sağlıklı hissediyor. Bu süreçte kişiye "walking ghost", yani "yürüyen hayalet" deniyor.
Yüksek Dozda Radyasyona Maruz Kalan Kişilerdeki Sağlıklı Görünme Hali: Yürüyen Hayalet
iStock

ingilizcesi walking ghost olan bu kavram çok yüksek dozlarda akut radyasyon zehirlenmesi'ne (>20 sievert) maruz kalan kişilerde ortaya çıkan, radyasyona maruz kalınan ilk andaki semptomların (bulantı, kusma, ishal, yorgunluk, kanamalar) yok oluşundan sonra kurbanın içine girdiği uzunluğu birkaç saat ile birkaç gün arasında değişen (9-10 güne kadar bile çıktığı vakidir) sağlıklı görünme haline verilen addır. 

walking ghost süresi boyunca hasta kendini iyi hisseder, genel durumu iyiye gider, adından anlaşılacağı üzere kalkıp yürüyebilir bile. ancak çok yüksek dereceli radyasyon zehirlenmesinde epitel hücreleri öldüğü ve kemik iliği tamamen yok olduğu için ölüm kaçınılmaz olduğundan walking ghost süresi geçtikten sonra kurban tekrar kontrolsüz kanamalar ve enfeksiyonların eşlik ettiği, tedavisi mümkün olmayan ve ölümle sonuçlanan bir döneme girer.

sanıyorum ki "üç ay ömrünüz kalmış" konseptinden tamamen bağımsız şekilde, bir insanın yaşayabileceği en büyük psikolojik yıkım kendisine bir yürüyen hayalet olduğunun söylendiği andır.

(bkz: dead man walking)

Bu içerik de ilginizi çekebilir