Yunanistan Ana Karasının En Etkileyici Yerlerinden Biri: Meteora

Yunanistan'ın manastırlarıyla ünlü yüksek kayalık bir bölgesi Meteora. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan bu etkileyici bölge için bir gezi rehberi.
Yunanistan Ana Karasının En Etkileyici Yerlerinden Biri: Meteora

yunanistan'ın kalambaka kasabası yakınlarında, milyonlarca yıl önce lav taşlarından oluşmuş, daha sonra suların çekilmesiyle günümüzdeki hallerine dönüşmüş, epey yüksek, yükseklik korkusu olanları altına işetecek kadar yüksek kayalık bir bölge meteora. 


esas konu bu kayalıklara vaktiyle ilkel vinçler yardımıyla, başlangıç orta çağ'da falan, kompleks manastırlar inşa edilmiş olmasıdır. bizdeki peri bacaları gibi mağara döneminde ve sonrasında bir yerleşim olmamıştır. ayrıca peri bacalarının yüksekliği bunların yanında cüce kalır. 


bugün de keşişler ve rahibeleriyle hiçbiri müze değil, sadece gezilmesine izin verilmiş, manastırlardır. zaten manastırların da az bölümü ziyarete açıktır. gerçekten büyüleyici bir görkeme sahipler.

yunanistan'daki manastır cenneti ve turistler için bir merdiven tırmanma cinneti meteora. manastırların içerisinde müze gibi kullanılan birçok alana rastlamak mümkün. osmanlılar'ın buralara kadar işgale geldikleri zamandan kalma resimler manastırların duvarlarını süslemekte. elbette resimlerde elinde hac olan bir papaz ve papazın ayağının kenarında olmuş gözüken ve fesiyle osmanlıyı temsil eden askerler yatıyor.


papazlar 1000 küsur basamak tırmanmak yerine bir asansör icat etmişler burada. ancak bildiğiniz asansörlerden değil; koca bir ağın içerisine girerek kenarlarında sallanan ip yardımıyla, kendilerini yukarı çekiyorlar. bu durum şahit olunduğunda dudak uçuklatacak türden, lakin aşağıda devasa bir uçurum var ve çektikleri ipten elleri kayarsa bu papaz efendilerin ne yapacakları konusunda en ufak bir fikre sahip değilim.

yunanistan ana karasının en etkileyici yerlerinden birisi meteora. buraya selanik'ten günübirlik turlarla geliyor bazı insanlar, düpedüz haksızlık ve gereksiz yorucu! meteora, içinde barındırdığı manastırlar ve kayaların kendiliğinden kattığı atmosferle daha fazlasını hak ediyor, en azından gecesini görmek gerekiyor. 


bu bölgede kalınacaksa, kalambaka'dan ziyade kastraki tercih edilmeli bence. küçücük bir köyde, çok güzel bir gece geçiriyorsunuz böylece. taverna gardenia'yı yemek için öneririm. kalmak için ise köyün tam da içinde bulunan sevimli bir pansiyon diyebileceğimiz san giorgio villa, ekonomik bir tercih arayanlar için harika bir seçenek olacaktır. üstelik odanızdan meteora kayalarını da izleyebilirsiniz.


manastırları arabanız yoksa yürüyerek zorlu bir şekilde gezebileceğiniz gibi, 7 euro gibi bir fiyatla en tepedeki manastıra kadar taksiyle çıkıp yürüyerek dönebilirsiniz. fakat zaman gerekiyor, eğer bunu da yapamayacak gibiyseniz saati 20 euro'ya, 2-2.5 saat arasında 3-4 manastır görebiliyorsunuz bir tura katılıp. otobüsler ise sabah 9 ve öğlen 1'de çıkıyorlar, kaçırmamanız gerek. daha ayrıntılı burada yazdım.