Yurt Dışında Gezmenin, Seyahat Etmenin En Mantıklı Açıklaması Ne Olabilir?

Neden gezeriz? Seyahat etmenin felsefesine inen düşündürücü bir yazı.
Yurt Dışında Gezmenin, Seyahat Etmenin En Mantıklı Açıklaması Ne Olabilir?
iStock

peşin not: yurt dışında gezmenin mantıklı açıklaması... the cultural tutor adlı twitter hesabı, buna dair bir düşünceyi yazıya dökmüş. türkiye'de ekonomik bir cendereye sokulduğumuz ve ihtiyaçlar hiyerarşisindeki en temel aşamaların dahi içini dolduramadığımız şu günler ve yıllarda bizim gündem çerçevemizin çok dışında kalmış olsa da aslında bir noktada bu sıkıntılarımızın bir kısmının kaynağında yatan insan doğasına düşman şehirleşme anlayışımıza da dokundurduğu için buraya alıyorum...

bazı şehirlerin neden diğerlerinden çok daha güzel olduğunu hiç merak ettiniz mi? bu muhtemelen iyi "üçüncü mekanları" olduğu içindir. üçüncü mekan nedir? üçüncü mekan evde veya işte olmadığınızda her nereye gidiyorsanız orasıdır...


zamanımızın çoğunu nerede geçiriyoruz?

yetişkinler için ya evde ya da işte (bu da giderek aynı yer haline gelmekte) ve gençler için ya evde ya da okulda. ve... başka neresi var? zamanımızı geçirdiğimiz yerleri üç kategoriye ayıran bilindik bir teori vardır:

ilk mekan: ev.

ikinci mekan: iş.

üçüncü mekan: kafelerden barlara, kütüphanelerden parklara, kiliselerden camilere kadar hemen hemen her yer.

üçüncü mekanların belki de en eskisi ve en önemlisi kent meydanlarıdır. tek bir amacı olmayan, genellikle trafiğe kapalı, kafeler ve restoranlarla dolu, belki bir orkestra için sahnesi olan ve genellikle tarihi mimariye sahip geniş bir kamusal alan.


turistler neden roma, paris veya prag gibi yerlere gitmekten keyif alıyor?

pek çok neden var elbette, ancak belirli etkinliklerin ötesinde, bu şehirlerde olmanın tam olarak neden bu kadar keyifli olduğunu tespit etmek oldukça zordur; ta ki insanların ne yaptığına dikkat edene kadar.

turistlerin neredeyse her şeyden daha çok keyif aldığı şey, kendi şehirlerinde olmayan türden büyüleyici eski bir meydanda bir kafede öylece oturmak. çalışmıyorlar, evde değiller, etrafta iyi bir mimari var ve araba yok. bu kadar basit.


ve aslında ne yapıyorlar?

konuşuyor, gülüyor, içiyor, atmosferi içlerine çekiyor, hatta belki yeni insanlarla tanışıyorlar. bunda görünüşte "üretken" veya "yararlı" hiçbir şey yok; daha ziyade, insanların her zaman yaptığı ve yapmaya ihtiyacı olan şeyi yapıyorlar: yani hiçbir şey. bu aynı zamanda bir yer ve kimlik duygusu ortaya çıkarır.

pek çok şehirde fena halde eksik olan cazibe ve karakter gibi maddi olmayan nitelikler, insanlara kahve içmek ve öylece oturmak için hoş bir kamusal alan sağlayarak yaratılabilir. bu tür meydanlar bir kentin gerçek kalbidir.

arnavut kaldırımlı bir ara sokak, dolambaçlı bir yan sokak, çeşmeli ve birkaç ağaçlı küçük bir meydan bulmak, oturup bir kahvenin veya kahvaltının tadını çıkarmak, zararsızca sohbet etmek veya tamamen uzaklaşmak. bundan daha basit ve daha keyifli çok az zevk vardır; turistler yalan söylemez. sadece kahve alıp içtiğimiz yerin bizi bu kadar farklı hissettirebilmesi gerçekten hayret verici. ve bu önemlidir, çünkü tüm üçüncü mekanlar benzer değil - bazıları diğerlerinden daha iyi.


pek çok kasaba ve şehir, uygun bir meydandan, hatta pek çok ünlü şehre kendine özgü cazibesini ve karakterini veren küçük meydanlardan yoksundur. toplanma yerleri olmayan otoyollar, otoparklar ve kulelerden oluşan bu tür kentsel tasarımlar, esasen insan doğasına düşmandır.

ancak halka açık meydanların - iyi üçüncü mekanların - faydaları mutluluğun çok ötesine uzanır. bir anlamda medeniyetin merkezi bir direğidirler. insanların kaynaşması, anlaşması, tanışması, konuşması ve ortak bir güven ve kimlik duygusu oluşturması, herhangi bir sivil toplumun gelişmesi için çok önemlidir.

kaynak twitler burada: https://twitter.com/…tatus/1683631168711798784?s=20