Yurt Dışında Online Olarak Satın Alınan iPhone'un Vergi İadesi Nasıl Alınır?

Diyelim ki Almanya'dasınız. Apple'dan online olarak iPhone 14 Pro sipariş ettiniz, fiziksel olarak da gidip Apple Store'dan teslim aldınız. Bu durumda vergi iadesini (Tax Free) nasıl alırsınız? Deneyimleyen bir Ekşi Sözlük yazarı anlatmış.
Yurt Dışında Online Olarak Satın Alınan iPhone'un Vergi İadesi Nasıl Alınır?

almanya apple'dan online olarak satın alıp, sonra apple store'dan teslim alacak olanlar için vergi iadesi adımlarını teker teker aşağıda yazıyorum. aslında çok kolay, globalblue ile vergi iadesi almaktan bile çok daha kolay ve hızlı. ama apple almanya ısrarla ingilizce müşteri hizmetleri sağlamadığı için ben biraz uğraştım.

1. telefonu online satın aldıktan sonra e-mail adresinize gelecek olan faturayı (rechnung) almanya'da kesinlikle print almanız gerekiyor.

2. almanya'dan çıkışta gümrük (zoll) polisine faturayı damgalatıyorsunuz. bu sırada gümrük polisi fatura üzerindeki imei numaralarını telefonun kutusunda yazan imei numaraları ile eşleştiriyor. yani telefonu da fatura ile birlikte polise göstermeniz gerekiyor. (ben telefonu henüz kullanmamıştım, kapalı kutusundaydı, polis imei numaralarını kutudan kontrol etti.) berlin havaalanındaki gümrük polisi, pasaport kontrolden geçtikten sonra duty free'lere gelmeden solda ufacık bir odada bulunuyor.

3. bu noktadan sonra artık zaten türkiye'desiniz.

[email protected] email adresine aşağıdaki belgeleri taratıp gönderiyorsunuz:

- gümrükte damgalattığınız fatura (rechnung)
- pasaportunuzun ilk sayfası
- pasaportunuzun almanya'ya ve türkiye'ye giriş çıkış mühürleri
- türkiye'de ikamet ettiğinizi gösterir belgeler (ben e-devlet'ten aldığım adres belgesini ve doğalgaz faturasını ekledim)

2 iş günü sonra yapmış olduğunuz harcamanın miktarına göre %19'a kadarı, telefonu alırken ödemeyi yapmış olduğunuz karta apple tarafından iade ediliyor. örneğin; ben 1299 euro'luk bir telefon aldım ve 207 eurosu kartıma iade edildi.

sıkça sorulan sorular

1. yukarıdaki prosedür sadece online alımlar için mi? fiziksel olarak mağazadan aldığımda da aynı adımları mı takip edeceğim?,

- yukarıdaki adımların online alışverişte birebir çalıştığını deneyimledim. ama fiziksel olarak mağazadan aldığınızda mağazada ek olarak bir vergi iadesi formunu da doldurtmanız gerekebilir. lütfen fiziksel alışveriş yaparken yetkili kişiye bunu sorun. o form olmadan vergi iadesi alamazsınız.

2. bir kişi birden fazla telefon getirebilir mi?

- bilmiyorum. yanlış bilgi vermek istemem ama bildiğim kadarıyla yabancı ülkeden çıkarken sorun olmuyor ama türk gümrük mevzuatı uyarınca türkiye'ye girişte sıkıntı çıkabiliyor. bu konuda bir şey demek istemiyorum. kendiniz araştırın.

3. vergi iadesi oranı %19 mu?

- alışveriş miktarına göre değişiyor ve %19 maksimum oran sanırım. ben 1299 euroluk telefon aldım ve 207 eurosu iade edildi.

4. her üründe geçerli mi? sadece telefonlarda mı?

- her üründe geçerli arkadaşlar. bu vergi iadesi olayı tüm dünyada geçerli gümrük mevzuatlarından doğar. yabancılar da türkiye'de alışveriş yaptıktan sonra türkiye'den çıkışta vergi iadesi alıyorlar. 50 euronun üzerinde kazak da alsanız ayakkabı da alsanız doğru prosedürle vergi iadesi alabilirsiniz.