Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filmi Hakkında Az Bilinenler

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin üçüncü ve son filmi olan Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: Return of the King) hakkında ilginç yapım notları.

frodo'nun örümcek tarafından yaralandığı sahnede ağzından köpük çıkması için elijah wood, daha önceden çiğnenmiş iki "alka seltzer"i dilinin altında tutuyordu.


yönetmen peter jackson, gondor kuşatması sırasında orkların lideri gothmog'un başının kısmen "fil adam" olarak da bilinen "john" merrick'in başından geldiğini söylüyor. ayrıca, jackson 1987 yapımı kabak tadı filminden de etkilendi.


saruman'ın ölüm sahnesini çekerken (extended edition dvd'de) yönetmen peter jackson, saruman'ı canlandıran sir christopher lee'ye sırtından bıçaklandıktan sonra nasıl tepki vereceğini ve nefes alacağını anlatmaya çalıştı. ingiliz özel kuvvetleri'nden ıı. dünya savaşı gazisi olan lee, jackson'a bir adamın arkadan bıçaklandığında nasıl ses çıkardığını bildiğini temin etti.


elijah wood, örümceğin ağlarını temsil eden lateks benzeri bir malzemeye sarıldı. dvd'de, dünyanın en büyük prezervatifi ile kaplı olduğu gibi şakalar yapılıyor.


filmin yönetmeni peter jackson’ın örümcek fobisi, yani araknofobisi var ve filmdeki dev örümceğin tasarımını en çok korktuğu örümcek türlerine dayandırarak oluşturmuş.


örümceğin çığlığı, plastik bir uzaylı oyuncağın sesleri, buhar tıslamaları ve bir tazmanya şeytanının çığlığı dahil olmak üzere çeşitli unsurların birleşimidir. ayrıca örümceğin modeli, yeni zelanda huni web örümceğine dayanıyordu.


denethor'un kendi üzerine ve faramire döktüğü yanıcı sıvı uygun bir parlaklık elde etmek için su ve gliserin karışımıydı. bu karışım, peruğu, kostümleri ve çekim alanını batırdığı için, bu sahnenin tek bir çekimde çekilmesi gerekiyordu. ayrıca denethor'un faramir'i yakmaya çalıştığı bu sahnede, gerçekten ateş yanmıyordu çünkü ateş olması durumunda gandalfın atı buraya yaklaşmazdı. bunu çözmek için, ekip kameranın önündeki cam bölmeye gerçek bir ateş yaktı, böylece ateş yanıyor gibi görünüyordu.


faramir'in, atındaki minas tirith'e geri sürüklendiği sahneye çok dikkat edildi. yapımcılar atın aniden koşmaya başlayıp faramiri canlandıran david wenham'ı arkasında sürüklemesinden korkuyorlardı, bu yüzden atın eyerinin içine bir serbest bırakma sistemi kuruldu. wenham sağ elinde bir kulp tuttu ve aksi bir durumda kulbu çekerek kendisinden attan ayıracaktı. neyse ki sistemi kullanmaya ihtiyaç duymadılar.


aragorn ordusunun mordor'un siyah kapısı önünde toplandığı sahne, ordu tarafından eğitim alanı olarak kullanılan bir alanda çekildi. alan hala patlamamış mayın ve bombalarla doluydu ordu, aktörler, aktrisler ve figüranları tehlikeye sokmamak için alanı metal detektörleriyle taradı.


üçlemede görülen yerlerin isimleri, kitapların yazarı tolkien tarafından kurgulanan elflerin dili olan sindarin dilinden çevrilmiştir: rivendel / ımladris: elf karakolu / derin yarık vadisi. lothlorien: rüya çiçeği. ısengard: demir kale. caradhras: kırmızı boynuz. anduin: uzun nehir. argonath: iki asil taş. emyn muil: sarp tepeler. fangorn: ağaçkakan. rohan: at ülkesi. gondor: taş ülkesi. osgiliath: yıldızlar konağının kalesi. minas tirith: saatin kulesi. minas morgul: karanlık büyücülük kulesi. moria: siyah uçurum. mordor: kara topraklar.

filmin yönetmeni peter jackson, inandırıcı olmadığını düşündüğü için ölüler ordusu'ndan nefret ediyordu. senaryoda tutma sebebi ise kitabın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmamaktı.

normal bir film yaklaşık 200 görsel efekt barındırır. üçlemenin ilk filmi: yüzük kardeşliği 540 ikinci filmi iki kule 799 ve son film olan kralın dönüşünde ise 1.488 görsel efekt kullanıldı.

“kralın dönüşü” aynı zamanda x-men serisindeki bir çizgi romanın başlığı. seride ayrıca sauron adında bir kötü adam da bulunuyor.


üçlemeyle ilgili gerçekler ve sayılar: prodüksiyon sırasında; 48.000 kılıç, mihver, kalkan ve makyaj protezi; 20.602 arkaplan oyuncusu; gardırop departmanı tarafından yapılan 19.000 kostüm; ork ordusunun seslerini oluşturmak için yeni zelanda kriket karşılaşmasından 10.000 seyirci; sahne arkasındaki 2400 ekip üyesi; ayrıca 1.600 çift protez hobbit ayağı kullanıldı

oyunculardan her birine son çekim günlerinde, genellikle rolleri için önemli destek olan bir hediye verildi. miranda otto, eowyn'in kıyafetlerinden birini ve kılıcını, liv tyler arwen'in "elbisesini, orlando bloom legolas'ın yaylarından birini aldı.

filmle ilgili tüm bilgileri izlemek ve beni desteklemek için youtube kanalıma göz atabilirsiniz: 

Yüzüklerin Efendisi Serisindeki Yüzükler Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

Yüzüklerin Efendisi'nin Epey Yanlış Anlaşılan Karakteri: Frodo Baggins